W dniach 2-13 grudnia br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zrealizowało pierwszy kurs instruktorski skierowany dla obserwatorów ognia artylerii. Szkolenie to było ostatnim etapem przygotowania żołnierzy do pełnienia roli instruktorów w swoich macierzystych brygadach.
Kurs instruktorski skierowany jest dla Terytorialsów, którzy ukończyli wcześniej kursy obserwatorów ognia artylerii, kurs obserwatora na potrzeby bezpośredniego wsparcia lotniczego oraz szkolenie doskonalące z zakresu obserwacji ognia połączonego w ramach Critical Knowledge Exchange.
„Po każdej zakończonej części szkolenia wybieraliśmy najlepszych kursantów i zapraszaliśmy ich na jego kolejny etap. Najlepsi uczestnicy kursu OOA (obserwatorów ognia artylerii) szli na CAS (kurs obserwatora na potrzeby bezpośredniego wsparcia lotniczego), najlepsi po CAS szli na CKE (Critical Knowledge Exchange) i z najlepszych z nich szkolimy obecnie instruktorów.” – powiedział kierownik kursu z Centrum Szkolenia WOT.
Kurs instruktorski dla obserwatorów ognia artylerii podzielony jest na dwie części. W pierwszej z nich żołnierze doskonalą swoje umiejętności z zakresu naprowadzania ognia. Druga część kursu zintegrowana jest z realizowanym szkoleniem dla uczestników modułu podstawowego szkolenia. To właśnie w niej kursanci etapu instruktorskiego pod nadzorem kadry centrum prowadzą zajęcia praktyczne, występując w roli instruktorów.
„Szkolenie jak zawsze na bardzo wysokim poziomie, w mojej ocenie jest to jeden z najlepszych kursów realizowanych w CSWOT. W czasie zajęć najbardziej podobało mi się rozwijanie umiejętności metodycznych prowadzenia szkolenia, planowania podziału pracy instruktorów i organizacji.” – dodał uczestnik szkolenia z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Po zakończeniu szkolenia nowi instruktorzy powrócili do swoich macierzystych brygad, gdzie będą mogli prowadzić zajęcia dla kolejnych żołnierzy. Warto także wspomnieć, że Centrum Szkolenia WOT rozpoczęło właśnie kolejny cykl szkolenia instruktorów, który zakończy się w 2025 roku.
„Umiejętność skutecznego wezwania i naprowadzenia ognia artylerii przez sekcje lekkiej piechoty daje jej ogromną siłę rażenia i realną skuteczność w niszczeniu dużych sił przeciwnika. Szkolenia w CSWOT to metodyka i merytoryka na najwyższym poziomie uzupełnione bardzo wysokimi kompetencjami i profesjonalizmem wykładowców. Naszą rolą na jednostkach macierzystych będzie przygotowanie teraz jak największej liczby żołnierzy do korzystania z procedury wezwania wsparcia ogniowego CFF” – podsumował kursant z 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.
autor zdjęć: CSWOT
komentarze