Zmiany w strukturach kompanii lekkiej piechoty, zakończenie budowy Brygad OT w każdym województwie, powołania ochotników na szkolenia, tworzenie nowych kompanii, pozyskiwanie sprzętu - na koniec 2024 roku WOT nie zwalnia tempa.
Zmiany w organizacji kompanii WOT
W 2024 roku rozpoczęliśmy realizację planu ujednolicenia struktur kompanii lekkiej piechoty we wszystkich Brygadach WOT. Zgodnie z tym planem kompanie w każdym batalionie wchodzącym w skład Brygady WOT będą się składały z 3 plutonów lekkiej piechoty i plutonu wsparcia. W sytuacji, gdy w kompaniach funkcjonują 4 plutony, żołnierze zostaną przeniesieni na inne etaty w swojej jednostce. Żaden z żołnierzy nie zostaje zwolniony ze służby w związku z ww. zmianami. Dowódcy Brygad OT wprowadzają zmiany w najdogodniejszym dla funkcjonowania jednostki momencie.
Brygady WOT w każdym województwie
Przekazanie 151. i 152. batalionu z 12 Wielkopolskiej do 15 Lubuskiej Brygady OT oraz przekazanie 171. i 172. Batalionu z 13 Śląskiej do 17 Opolskiej Brygady dopełniło projekt budowy struktur WOT w całej Polsce.
Obecnie na WOT składa się 20 Brygad Obrony Terytorialnej: trzy w województwie mazowieckim, po dwie w woj. lubelskim i podkarpackim i po jednej w pozostałych województwach. Ponadto w swoich „zasobach” WOT posiada Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu (wraz ze Szkołą Podoficerską SONDA), Ośrodek Reprezentacyjny WOT w Radomiu oraz wspierający działalność Dowództwa WOT batalion dowodzenia.
Osiągnięcie docelowej liczby jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej nie oznacza zatrzymania rozwoju WOT w Polsce! Obecnie w 17 Opolskiej Brygadzie OT powstają samodzielne kompanie lekkiej piechoty, które zgodnie z docelowym przeznaczeniem będą stacjonować w Nysie i Kędzierzynie-Koźlu.
W WOT powstaje także Komponent Obrony Pogranicza (KOP). Budowany jest na kanwie batalionów 1 Podlaskiej, 4 Warmińsko-Mazurskiej, 19 Nadbużańskiej i 20 Przemyskiej Brygady OT.
Grupy Rozpoznania Obrazowego mają nowy sprzęt
W grudniu do kilku Brygad WOT trafiły nowe Miniaturowe Zestawy Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye. Obecnie Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO) w WOT dysponują 18 zestawami BSP, na które składają się 72 drony. Są one wykorzystywane m.in. w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych, do monitoringu strefy przygranicznej oraz biorą udział w akcjach związanych z zarządzaniem kryzysowym. W operacji FENIKS były użyte do kontroli stanu wody wraz z przemieszczaniem się fali powodziowej, wskazywania miejsc potencjalnie zagrożonych zalaniem, czy monitorowania stanu wałów przeciwpowodziowych. Do końca 2024 roku spodziewana jest dostawa kolejnych 12 zestawów BSP.
Przyszli Terytorialsi pakują plecaki
Koniec roku to nie czas na zwalnianie tempa w rekrutacji. Jeszcze w tym roku przyszli Terytorialsi rozpoczną swoje szkolenia w 1 Podlaskiej Brygadzie OT, 2 Lubelskiej Brygadzie OT, 5 Mazowieckiej Brygadzie OT, 7 Pomorskiej Brygadzie OT, 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie OT. Wraz z nadejściem 2025 roku i rozpoczęciem zimowych ferii powrócą także szkolenia podstawowe i wyrównawcze dedykowane przede wszystkim uczniom, studentom i nauczycielom, którzy zimową przerwę w nauce i pracy chcą zamienić na zostanie żołnierzem Wojska Polskiego. W projekcie „Ferie z WOT”, który wystartował w 2019 roku, udział wzięło dotychczas ponad 5000 ochotników.
Źródło: DWOT
autor zdjęć: DWOT
komentarze