Dziś na wojskowych mogiłach zapłoną znicze i pojawią się kwiaty. W Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny wspominamy tych, którzy odeszli. Ale żołnierze, jak co roku, odwiedzili cmentarze już kilka dni wcześniej. W ramach akcji „Żołnierska pamięć” sprzątali groby, zapalali świeczki, oddawali hołd poległym kolegom, weteranom i kombatantom.
„Żołnierska pamięć” to ogólnokrajowa akcja, w którą przed dniem Wszystkich Świętych włączają się niemal wszystkie jednostki. – Nie traktujemy tego jak oficjalne zadanie, nikt nam niczego nie nakazuje. Pamiętamy, bo czujemy taką potrzebę. To wyraz szacunku dla naszych kolegów oraz ich rodzin – mówi st. kpr. Daria Lubianiec, rzeczniczka Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Elblągu.
W ostatnim tygodniu października żołnierze w całym kraju odwiedzili cmentarze oraz wojskowe pomniki. Nie tylko po to, by zapalić znicz czy złożyć kwiaty, lecz także, aby wcześniej uporządkować miejsca pamięci. W Toruniu żołnierze wojskowego centrum rekrutacji na cmentarz wybrali się z uczniami lokalnego technikum mundurowego. Żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach zadbali o mogiły poległych na misjach kolegów. Przedstawiciele 2 Batalionu Logistycznego odwiedzili Cmentarz Nowofarny w Bydgoszczy. Takich przykładów w całej Polsce jest wiele.
Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny mają szczególny wymiar w jednostkach, które straciły żołnierzy w ostatnich miesiącach. 1 Warszawska Brygada Pancerna już 29 października upamiętniła kolegów, którzy zginęli w wyniku nieszczęśliwego wypadku na poligonie. Dowódca brygady wraz z żołnierzami batalionu zmechanizowanego, w obecności rodzin sierż. Mateusza Marca i kpr. Roberta Jakuba Jaworskiego, zapalił znicze na ich grobach. Złożył także kwiaty w imieniu wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Kolejnego dnia pancerniacy odwiedzili mogiłę sierż. Mateusza Sitka, który zmarł na skutek ran odniesionych podczas ataku na polsko-białoruskiej granicy. Kpt. Jacek Piotrowski, rzecznik prasowy 1 Brygady Pancernej, podkreśla, że bliscy poległych żołnierzy w takim czasie potrzebują przede wszystkim ciszy i spokoju. – Co nie zmienia faktu, że czują żołnierskie wsparcie, ponieważ jesteśmy z nimi w stałym kontakcie – dodaje.
O sierżancie Sitku przypomina tablica w jednostce, jego imieniem nazwano jeden z czołgów Abrams, a w sali tradycji brygady koledzy utworzyli miejsce pamięci. Mają je również sierż. Marzec i kpr. Jaworski. Ale pancerniacy z Wesołej pamiętają także o kombatantach, odwiedzili m.in. mogiły żołnierzy 3 Batalionu Pancernego AK „Golski”, 2 Pułku Ułanów Grochowskich, 34 Pułku Piechoty.
Miejsca pochówku bohaterów I i II wojny światowej porządkowali również żołnierze 1 Brygady Artylerii. I jak zawsze, zapalili znicze na mogiłach kolegów z jednostki, którzy polegli na misjach. – Pamiętamy zarówno o tych, którzy odeszli niedawno, jak i o tych, których pożegnaliśmy już jakiś czas temu – mówi kpr. Marian Koncewicz z sekcji prasowej mazurskiej brygady. – Jesteśmy też w stałym kontakcie z rodziną niedawno zmarłego żołnierza z naszej brygady śp. szer. Szymona Grabosia. Wspieramy jego bliskich – podkreśla kapral.
W tym roku „Żołnierska pamięć” ma szczególny charakter dla pracowników Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kaliszu. To właśnie oni na początku roku poinformowali o śmierci swojego byłego szefa, płk. Marka Kosickiego. – Pogrzeb, który odbył się w lutym tego roku, pozostawił w sercach wielu głęboki ślad. Płk Kosicki był nie tylko wspaniałym dowódcą, lecz również człowiekiem o wyjątkowym sercu i oddaniu dla ojczyzny – mówi ppor. Damian Jankowski z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kaliszu.
Żołnierze, którzy zginęli na służbie od XI 2023 r.:
mjr pil. Robert Jeł – zginął w katastrofie podczas lotu treningowego,
kpr. Robert Jakub Jaworski – zginął w wypadku na poligonie,
sierż. Mateusz Marzec – zginął w wypadku na poligonie,
sierż. Mateusz Sitek – zmarł w wyniku ran odniesionych podczas ataku na granicy,
dwaj saperzy 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego – zginęli w trakcie ćwiczeń wysadzania trotylu,
żołnierz Jednostki Wojskowej Nil – zginął w trakcie szkolenia górskiego w Tatrach,
żołnierz JW GROM – zginął w trakcie szkolenia nurkowego na Bałtyku.
Generałowie, także generałowie rezerwy oraz w stanie spoczynku, którzy zmarli od XI 2023:
gen. bryg. Adam Marczak,
gen. bryg. pil. Janusz Józef Konieczny,
gen. bryg. Zbigniew Powęska,
gen. bryg. Alfons Kupis,
gen. bryg. Tadeusz Grabowski.
Oficerowie, uczestnicy walk o niepodległość Polski, sprowadzeni do Polski od XI 2023:
gen. dyw. Stanisław Kopański – brał udział w kampanii wrześniowej i obronie Tobruku, szczątki oficera sprowadzono z Wielkiej Brytanii w 2023 r.;
ppłk Stefan Eichler – brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, działacz polskiej emigracji, szczątki oficera sprowadzono z Wielkiej Brytanii w 2023 r.;
płk Wincenty Sobociński – bohater wojny polsko-bolszewickiej i Polskich Sił Zbrojnych, ostrzegł wojskową składnicę na Westerplatte o niemieckim ataku, szczątki oficera sprowadzono z Argentyny i złożono w rodzinnym grobie.
autor zdjęć: MW RP, SGWP, 1 WBPanc, st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek, 3 PBOT, ŻW
komentarze