Na początku listopada studenci z 16 politechnik i uczelni technicznych rozpoczną kursy w ramach Akademii Cyber.Mil. Koordynatorem projektu z ramienia resortu obrony jest Departament Cyberbezpieczeństwa. Czteromiesięczne szkolenie zakończy się ogólnopolskimi zawodami, podczas których najlepsi dostaną nagrody. Dla niektórych może to być przepustka do kariery w wojsku.
Akademia Cyber.Mil to wspólny projekt Ministerstwa Obrony Narodowej oraz resortu nauki. Ma on dwa główne cele. Po pierwsze: ułatwić studentom zdobywanie wiedzy i umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa. Drugim założeniem jest popularyzowanie wizerunku wojska jako atrakcyjnego pracodawcy i miejsca rozwoju zawodowego dla ekspertów od cyberbezpieczeństwa, IT i łączności.
Zajęcia w ramach Akademii Cyber.Mil odbędą się w okresie od listopada 2024 roku do lutego 2025 roku. Studenci uczestniczący w projekcie będą mogli odbyć cztery kursy na specjalnie przygotowanej platformie e-learningowej. Tematyka to m.in. bezpieczeństwo systemów Windows i Linux. Po każdym kursie będzie można przystąpić do testu. Ci, którzy uzyskają z niego pozytywną ocenę, otrzymają certyfikat. Poprzeczka jest zawieszona wysoko, bo trzeba odpowiedzieć trafnie na 70% wszystkich pytań.
W kursach Akademii Cyber.Mil mogą wziąć udział studenci 16 wybranych uczelni technicznych, m.in. Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Politechniki Łódzkiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Bydgoskiej, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Radomskiego i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Na zakończenie projektu, 3 marca 2025 roku, odbędą się ogólnopolskie zawody Capture The Flag. Wezmą w nich udział czteroosobowe reprezentacje poszczególnych uczelni. Organizatorem zawodów z ramienia MON-u jest Departament Cyberbezpieczeństwa i Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa. Studenci będą rozwiązywać zadania informatyczne, które mają ich doprowadzić do znalezienia tytułowej flagi, czyli ciągu znaków potwierdzających udzielenie właściwej odpowiedzi. Dodatkowe punkty będzie można zdobyć podczas rywalizacji sportowej (m.in. na strzelnicy wirtualnej, rowerze stacjonarnym czy w tenisie stołowym). Punkty te będą brane pod uwagę wyłącznie w sytuacji, gdy rywalizacja CTF przy stanowiskach komputerowych zakończy się remisem.
Trzy najlepsze zespoły otrzymają zaproszenie na Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa INSECON w przyszłym roku. Ponadto Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni przygotowała dla zwycięzców CTF pakiet nagród: zwiedzanie gmachu AMW, Portu Wojennego Gdynia, rejs łodzią motorową.
Pilotażowy kurs Akademii Cyber.Mil, która powstała w ramach programu „Cyber.Mil 2.0”, odbył się w roku akademickim 2022/23. – Cyberprzestrzeń jest jednym z tych wymiarów bezpieczeństwa państwa, których znaczenie dynamicznie i ustawicznie rośnie. W czasie, gdy rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła sytuację bezpieczeństwa w naszym regionie, w Europie i na całym świecie, kwestia zagrożeń w cyberprzestrzeni staje się jeszcze bardziej aktualnym problemem – mówił po zakończeniu pierwszej edycji projektu płk Cezary Winiarski, zastępca dyrektora Departamentu Cyberbezpieczeństwa MON.
Wojsko liczy, że Akademia Cyber.Mil przyciągnie do sił zbrojnych specjalistów, którzy w przyszłości będą mogli podjąć pracę w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i teleinformatycznego, np. w instytucjach administracji państwowej czy wojskowej. Podobna idea przyświeca wcześniej zainicjowanemu programowi edukacyjnemu „Cyber.Mil z klasą”, który zakłada prowadzenie w szkołach ponadpodstawowych klas o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne.
autor zdjęć: Wygenerowano przez AI
komentarze