Ulokowany pod Orzyszem poligon wojskowy stanie 24 sierpnia w centrum uwagi specjalistów od ekstremalnych wyzwań. Wszystko za sprawą XII edycji słynnego Biegu Tygrysa, jednego z najtrudniejszych w Polsce.
– Nie obiecamy, że wszyscy dotrą do mety. Możecie być jednak pewni, że ci, którym się to uda, pamiętać będą o tej chwili przez lata – przekonują organizatorzy z Orzysza, określanego mianem Wojskowej Stolicy Polski.
Bo choć leży w samym sercu Mazur, to – na przestrzeni dziesiątek lat – właśnie z wojskiem miasto to kojarzone jest najbardziej. A w szczególności z okrytą mieszaną sławą „Jednostką Karną”. Bieg Tygrysa, ekstremalne, sportowe wyzwanie o charakterze militarnym, pełnymi garściami czerpie właśnie z historii 7 Oddziału Dyscyplinarnego 1370, w którym od początku lat 70’ żołnierze odpokutowywali swe przewinienia, przechodząc prawdziwą szkołę życia.
Żołnierz, który spędził w JW1370 przynajmniej jeden dzień, określany był mianem „Harcerza”. Ci, którzy odbyli 40-dniową służbę, otrzymywali przydomek „Tygrysa”. W tym czasie niejednokrotnie musieli zaliczać tzw. Dużą Beczkę, czyli wycieńczający marsz w pełnym oporządzeniu po przyległym do jednostki Poligonie Orzysz, podczas którego – będąc w kryzysowej sytuacji – wykuwali swe charaktery.
Na tej bazie zrodził się Bieg Tygrysa, którego pierwsza edycja wystartowała w 2012 roku. Od tego czasu z legendą Tygrysów zmierzyły się już rzesze śmiałków z najróżniejszych stron Polski i zza granicy. Od lat na liście startowej pojawiają się nie tylko cywile, ale i biegowe reprezentacje wszelkich służb mundurowych. W Orzyszu mają unikatową okazję, by – na trasie wiodącej m.in. przez podorzyski poligon wojskowy – zmierzyć się także z żołnierzami Batalionowej Bojowej Grupy NATO (m.in. Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci, Rumuni).
Główne wyzwania 12. edycji to:
– Duża Beczka (bieg indywidualny w butach i spodniach typu wojskowego na dystansie ok. 30 km, z minimum 80 przeszkodami naturalnymi i sztucznymi, z dodatkowym obciążeniem),
– Mała Beczka (bieg indywidualny w dowolnym ubiorze na dystansie ok. 20 km, z 60 przeszkodami naturalnymi i sztucznymi),
– Zaprawa (bieg indywidualny w dowolnym ubiorze na dystansie ok. 12,5 km, z 30 przeszkodami naturalnymi i sztucznymi).
Więcej informacji na stronie organizatora biegu.
autor zdjęć: Arch. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Orzyszu
komentarze