moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Plan na szczyt

NATO chce koordynować dostawy sprzętu do Ukrainy oraz czuwać nad szkoleniem ukraińskich żołnierzy. Decyzja o tym, czy tak się stanie, zapadnie podczas szczytu Sojuszu w Waszyngtonie. Tak ustalili ministrowie obrony państw członkowskich, którzy spotkali się w Brukseli. W rozmowach Polskę reprezentował wicepremier – minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

W Brukseli odbyło się dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw NATO. Jego celem było przygotowanie wspólnego stanowiska sojuszników w związku ze szczytem, który już w przyszłym miesiącu odbędzie się w Waszyngtonie. Kluczowymi zagadnieniami, nad którymi pochylili się uczestnicy rozmów, były te związane z pomocą dla Ukrainy, jak również dotyczące odstraszania i obrony samego Sojuszu. – W obu obszarach poczyniliśmy znaczne postępy – ocenił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Wyjaśnił, że Sojusz chce zwiększyć swoje zaangażowanie na rzecz wsparcia Ukrainy. Chodzi między innymi o nadzorowanie szkolenia ukraińskich sił zbrojnych w ośrodkach szkoleniowych w krajach sojuszniczych oraz planowanie i koordynację dostaw sprzętu, a także jego serwisowanie. Realizację tych zadań ma umożliwić dowództwo NATO zlokalizowane w amerykańskiej bazie wojskowej w niemieckim Wiesbaden oraz węzły logistyczne na wschodniej flance Sojuszu, w których będzie współdziałało 700 osób z państw sojuszniczych i partnerskich. Na ich czele stanie naczelny dowódca sił sojuszniczych w Europie. – Te wysiłki nie mają na celu uczynienia NATO stroną konfliktu, lecz zwiększenie naszego wsparcia dla Ukrainy – powiedział Stoltenberg.

REKLAMA

Szef Sojuszu odniósł się także do kwestii aktów sabotażu, z którymi mierzą się niektóre z państw członkowskich NATO. W związku z tym sojusznicy zgodzili się między innymi na zacieśnienie współpracy wywiadowczej czy też wzmocnienie ochrony infrastruktury krytycznej. – Kampania Rosji nie odstraszy nas od wspierania Ukrainy. Będziemy nadal chronić nasze terytoria i społeczeństwo przed wrogimi działaniami – podkreślił sekretarz generalny NATO.

Mówiąc o odstraszaniu i obronie Sojuszu, Stoltenberg poinformował, że obecnie w gotowości do działania na jego rzecz jest 500 tys. żołnierzy. Zwiększyła się też liczba grup bojowych NATO na wschodniej flance. Wciąż jednak konieczne są dalsze inwestycje, na przykład w modernizację wojsk czy innowacje. – Oczekuję, że podczas lipcowego szczytu sojusznicy zatwierdzą nowe zobowiązanie dotyczące przemysłu obronnego, aby wysłać firmom zbrojeniowym sygnał o popycie na ich produkty – zaznaczył. – Jesteśmy gotowi do spotkania w Waszyngtonie. To będzie bardzo ważny szczyt.

Na spotkaniu w Brukseli Polskę reprezentował wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Poinformował, że podczas obrad 13 państw podpisało list intencyjny dotyczący przystąpienia do koalicji „zdolności opancerzonych”. Inicjatywa, której liderami są Polska, Niemcy i Włochy, ma na celu wsparcie Ukrainy zarówno w obszarze toczących się walk, jak i w budowaniu jej interoperacyjności z NATO. – Ukraina potrzebuje sprzętu pancernego i opancerzonego, by obronić niepodległość. My potrzebujemy sukcesu Ukrainy, by powstrzymać Rosję – powiedział szef polskiego resortu obrony. Sojusznicy sygnowali też dokument, który umożliwi współpracę i wymianę doświadczeń kilkuset uczelniom związanym z obronnością z 60 państw. Polskę w tym projekcie reprezentuje Akademia Marynarki Wojennej. – To ważna inicjatywa szkoleniowa – zaznaczył minister.

Jak mówił szef polskiego MON-u, w Brukseli poruszono również wiele kwestii dotyczących Polski. Chodzi między innymi o większe zaangażowanie NATO w zabezpieczenie hubu logistycznego w Rzeszowie, dzięki któremu do Ukrainy trafia wsparcie od sojuszników. Zapowiedział także, że Wielonarodowy Korpus Północny Wschód, który stacjonuje w Szczecinie, zostanie wzmocniony. – I jeszcze jedna bardzo ważna informacja. Polska wraz z Niemcami i Szwecją będzie dowodziła rotacyjnie operacjami sojuszniczymi na Bałtyku – powiedział. – Zabiegałem o to od samego początku, odkąd zostałem ministrem. Jest to już potwierdzone przez państwa NATO – zauważył wicepremier.

Wśród tematów poruszonych w Brukseli omawiano sytuację panującą na polsko-białoruskiej granicy. – Coraz częściej potwierdzają się informacje o tym, że charakter operacji prowadzonej przeciwko Polsce przez Białoruś się zmienił – mówił minister obrony. Zaznaczył, że w ten rejon nie są już kierowane osoby, które chcą przekroczyć granicę, lecz które chcą ją po prostu zaatakować. Dodał, że rozmawiał z sojusznikami o kwestiach związanych z budową Tarczy Wschód. – To jest nasza inicjatywa narodowa, ale chcemy to zrobić w porozumieniu z państwami nadbałtyckimi, z Litwą, Łotwą i Estonią, współpracując także z Finlandią – poinformował wicepremier. – Chodzi o wymianę doświadczeń i koordynację działań, o współdziałanie w budowaniu bezpieczeństwa na naszej granicy – wyjaśnił.

Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się również do informacji, jakoby Amerykanie chcieli przebazować jeden ze swoich systemów obrony powietrznej Patriot z Polski na Ukrainę. – Obecność systemów Patriot w Polsce będzie kontynuowana. Mamy takie potwierdzenie od Lloyda J. Austina, sekretarza obrony USA – powiedział w Brukseli szef polskiego MON-u. Zapewnił ponadto, że sama Polska również nie wyśle takiego uzbrojenia za wschodnią granicę. – To są fake newsy, które ktoś próbuje rozsiewać – przestrzegł.

Wicepremier poinformował także, że od dziś, zgodnie z informacjami przekazanymi przez szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, polskie siły zbrojne zasila już 200 tys. żołnierzy. – Ten rok jest rekordowy pod względem naboru do Wojska Polskiego – zaznaczył Kosiniak-Kamysz. – Jesteśmy jedną z najsilniejszych armii lądowych w NATO. To powód do dumy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Czujemy się tu jak w rodzinie
 
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
Spadochroniarze na warcie w UE
Mark Rutte pokieruje NATO
Jak usprawnić działania służb na granicy
Oczy na Kijów
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Serwis bliżej domu
Lato pod wodą
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Wsparcie MON-u dla studentów
Śmierć przyszła po wojnie
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Szkolenie na miarę czasów
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Olimp gotowy na igrzyska!
RBN przed szczytem NATO
Polsko-litewskie konsultacje
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Prezydent Zełenski w Warszawie
Parasol nad Morzem Bałtyckim
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Miliardy na modernizację armii
Nowy porządek w Europie
Roczny dyżur spadochroniarzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Ostatnia niedziela…
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
Pancerny sznyt
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Za zdrowie utracone na służbie
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Biało-czerwona nad Wilnem
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Ludzie bez twarzy
Spędź wakacje z wojskiem!
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
„Jaguar” z Gujany
Szpital u „Troski”
Szkolenie do walk w mieście
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Strzelnice dla specjalsów
Walka – tak, ale tylko polityczna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO