Eksperymenty naukowe, symulacja akcji ratunkowej na jeziorze czy udział w grach decyzyjnych. To tylko niektóre z atrakcji, jakie będą czekać w najbliższą sobotę na osoby zainteresowane studiami w Wojskowej Akademii Technicznej. Podczas dnia otwartego część wydziałów udostępni zwiedzającym laboratoria, a wykładowcy i studenci uczelni opowiedzą o ofercie programowej WAT.
Organizatorzy Dnia Otwartego Wojskowej Akademii Technicznej zapraszają w sobotę, 8 czerwca, od 9.30 do 14.00. W tym czasie kandydaci na studentów tej prestiżowej uczelni będą mogli m.in. odwiedzać stoiska wydziałów akademickich, jednostek pozawydziałowych i organizacji studenckich. – To okazja, żeby porozmawiać z wykładowcami, studentami czy podchorążymi o tym, jak wygląda życie na wojskowej uczelni – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT-u. Stoisko przygotowuje też Wojskowe Centrum Rekrutacji. Na terenie Akademii zostanie zaprezentowany sprzęt wojskowy, m.in. czołgi Leopard i Abrams czy przeciwlotnicze zestawy rakietowe. Będzie też okazja, by spróbować tradycyjnej wojskowej grochówki.
Zwiedzanie uczelni będzie się odbywać w grupach od 10.40. Poszczególne wydziały otworzą przed zwiedzającymi swoje laboratoria i pracownie. Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania zaprasza do rozegrania gier decyzyjnych i szkoleniowych, które kształtują kompetencje miękkie i uczą współpracy w grupie, dlatego są coraz szerzej wykorzystywane w szkoleniu żołnierzy. Można będzie także obejrzeć wirtualną strzelnicę – Multimedialny Trenażer Laserowy „Wisła” i repliki broni. W programie są też zajęcia laboratoryjne symulujące akcję ratunkową na jeziorze.
Wydział Cybernetyki udostępni laboratoria: Symulacji Wirtualnej, Zobrazowania Wieloformatowego w Instytucie Systemów Informatycznych oraz Systemów Mobilnych Mikrokontrolerów w Instytucie Teleinformatyki i Cyberbezpieczeństwa. Na Wydziale Elektroniki kandydaci będą mogli przetestować przenośne radiostacje wojskowe do nawiązywania łączności radiowej na szczeblu taktycznym dla pododdziałów różnych rodzajów wojsk.
Z kolei na Wydziale Inżynierii Mechanicznej będzie można zajrzeć do Laboratorium Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji, Pracowni Analiz Mikroprzepływów i Technik Rapid Prototyping, Pracowni Mechatronicznej oraz Pracowni Mechatroniki Samochodowej i Diagnostyki Samochodowej, Laboratorium Wirtualnego Pola Walki VBS, Laboratorium Hydrotroniki, Placu Maszyn Inżynieryjnych, Pracowni Druku 3D oraz Pracowni Zaawansowanych Technik Spajania Materiałów.
Pracownicy Instytutu Optoelektroniki opowiedzą o możliwościach współczesnych laserów i ich wykorzystaniu na polu walki. W laboratoriach Centrum Inżynierii Biomedycznej zostaną zaprezentowane stanowiska aparaturowe związane z badaniami oddziaływania pól fizycznych na organizmy żywe, w tym systemy ochrony przed oddziaływaniem wysokoenergetycznych impulsów promieniowania elektromagnetycznego w systemach broni skierowanej energii.
Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa zachęca do odwiedzenia laboratoriów mechatroniki, systemów uzbrojenia. Miłośnicy sił powietrznych powinni zajrzeć do hangaru lotniczego, gdzie zobaczą wojskowe samoloty, śmigłowce oraz broń strzelecką i nowoczesne roboty.
Wydział Nowych Technologii i Chemii zaprasza do zwiedzenia laboratoriów Zakładu Chemii i zaplecza Zakładu Materiałów Wybuchowych. Bogaty program atrakcji przygotowują studenci z Koła Naukowego Chemików, którzy przeprowadzą widowiskowe doświadczenia: węże faraona, świetliki, szampan, chemiczny wulkan, reakcję oscylacyjną, światła drogowe czy samozapalny bizmut. Dużo błysku i huku będzie też na pokazie pirotechnicznym z wykorzystaniem materiałów wybuchowych samodzielnie przygotowanych przez studentów.
Studenci Koła Naukowego Energetyki Wodorowej zaprezentują pierwszy polski samochód na wodór „HYDROCAR PREMIER” i pokażą, w jaki sposób wodór jest zamieniany na prąd elektryczny.
WAT to największa wojskowa uczelnia w kraju, posiada też jednak bogatą ofertę kierunków cywilnych. Kandydaci mogą wybrać m.in. inżynierię systemów bezzałogowych, lotnictwo i kosmonautykę, mechatronikę, biocybernetykę i inżynierię biomedyczną, budownictwo, elektronikę, informatykę czy kryptologię. Studia wojskowe obejmują m.in. logistykę, kryptologię, technologie elektroniczne, budownictwo, lotnictwo i kosmonautykę czy chemię. Absolwenci Akademii nie mogą narzekać na brak ciekawych ofert pracy. Przykład? Po ukończeniu studiów a kierunku lotnictwo i kosmonautyka absolwenci rozpoczną służbę w bazach lotniczych jako oficerowie Sił Powietrznych Wojska Polskiego. Będą mogli pracować z nowoczesnym sprzętem techniki lotniczej: samolotami F-35, FA-50, F-16, śmigłowcami AH-64 Apache, Black Hawk, AW-101. Studenci uczą się tu eksploatacji nowoczesnych wojskowych samolotów i śmigłowców. Stają się specjalistami m.in. mechaniki, aerodynamiki, materiałów i technologii lotniczych, automatyki i informatyki stosowanej. Odkrywają tajniki działanie systemów płatowcowych, napędowych i awionicznych. Poznają budowę i specjalne wyposażenie wojskowych statków powietrznych. Natomiast absolwenci studiów wojskowych na kierunku mechatronika będą pracować z nowoczesnymi systemami obrony powietrznej: Patriot, Narew, Pilica, Piorun, artylerii lufowej i rakietowej: HOMAR-A HIMARS, HOMAR-K Chunmoo, Krab lub systemami uzbrojenia klasycznego: GROT, VIS 100, HK416. Studenci tego kierunku uczą się zarządzać nowoczesnymi systemami obrony powietrznej, systemami klasycznego uzbrojenia lub artylerii lufowej i rakietowej – w zależności od specjalności, jaką wybiorą. Poznają budowę i zasady eksploatacji uzbrojenia i maszyn, rozwiną kompetencje w zakresie mechaniki, elektroniki, automatyki i zostaną wyposażeni w wiedzę niezbędną, by z czasem stać się ekspertem współczesnych urządzeń i systemów mechatronicznych.
W dniach otwartych WAT-u mogą wziąć udział wyłącznie osoby posiadające polskie obywatelstwo. Przy wejściu należy okazać dokument tożsamości. Szczegółowe informacje na temat tegorocznej oferty i zasad rekrutacji można uzyskać w Sekcji ds. Rekrutacji WAT: e-mail: rekrutacja@wat.edu.pl, tel. 261 837 938, 261 837 939, 261 837 956.
autor zdjęć: WAT
komentarze