Wykrywanie grup dywersyjnych przeciwnika, poszukiwanie utraconego personelu wojskowego i osób zaginionych m.in. na terenie katastrof budowlanych. W takim zakresie będą się szkolić grupy poszukiwawczo-ratownicze z psami w nowym ośrodku szkoleniowym. Specjalistyczna placówka WOT powstanie w Kuźni Raciborskiej.
O utworzeniu pierwszego w Polsce Wojskowego Ośrodka Szkolenia Specjalistycznego Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych zdecydował minister obrony Mariusz Błaszczak. Zgodnie z zatwierdzoną przez szefa resortu obrony koncepcją, ośrodek ma powstać w Kuźni Raciborskiej na Śląsku, a za stworzenie nowej placówki będzie odpowiedzialna 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej. To właśnie w składzie tej brygady działa pierwsza w WOT etatowa grupa poszukiwawczo-ratownicza z psami kontraktowymi. – Decyzja o utworzeniu ośrodka jest krokiem milowym w budowaniu nowej zdolności WOT. Bardzo się cieszę, że wszystkie grupy poszukiwawczo-ratownicze z psami będą mogły szkolić się w jednym miejscu, według jednolitego programu i według tych samych wysokich standardów – mówi koordynatorka projektu st. szer. Monika Krasińska-Ligejka. – Dla nas ważne jest także to, że będzie to pierwsze w naszej armii miejsce, gdzie będą się szkolić całe zespoły, a nie tylko psy – zaznacza.
Dowództwo WOT podaje, że projekt K9 w wojskach obrony terytorialnej formalnie został zapoczątkowany w lipcu 2021 roku, ale już od 2019 roku prowadzono go w formie pilotażowej w 13 BOT. Z początkiem 2022 roku programy pilotażowe rozpoczęły się w kolejnych brygadach. Do końca 2025 roku DWOT planuje utworzyć 20 grup poszukiwawczo-ratowniczych. – Projekt K9 to kolejny przykład budowania w wojskach OT kompetencji tzw. podwójnego zastosowania. Grupy poszukiwawczo-ratownicze z psami wspierają system zarządzania kryzysowego w czasie pokoju, ale również zwiększają zdolności WOT i całych sił zbrojnych do działania w czasie kryzysu i wojny – zaznacza gen. dyw. Maciej Klisz, dowódca WOT.
Pionierskie rozwiązanie
– Będziemy rozwijać zdolności grup poszukiwawczo-ratowniczych, w składzie których służą nawigatorzy, planiści, przewodnicy i ich zwierzęta, do działania w warunkach konfliktu zbrojnego. GPR-y będą się specjalizować w poszukiwaniu utraconego personelu wojskowego na terenach zielonych: lasach i jeziorach, a także w zniszczonym bombardowaniami terenie miejskim. Będą także wykrywać grupy dywersyjne przeciwnika – wymienia Monika Krasińska-Ligejka, współautorka koncepcji K9 w WOT.
Żołnierze WOT z GPR będą także przygotowani do działania w sytuacjach kryzysowych, np. podczas poszukiwań osób zaginionych w trudno dostępnym terenie, również w miejscach, gdzie doszło do katastrofy budowlanej. – Będziemy szkolić nasze psy w specjalności gruzowiskowej. W naszym ośrodku, w Kuźnicy Raciborskiej, ma powstać sztuczne gruzowisko, gdzie zespoły z psami ćwiczyć się będą w poszukiwaniu zaginionych i uwięzionych pod gruzami ludzi – wyjaśnia Krasińska-Ligejka. Dodaje także, że tworząc koncepcję specjalistycznego ośrodka, wzorowała się na rozwiązaniach przyjętych np. w Państwowej Straży Pożarnej, a także na zasadach obowiązujących w siłach zbrojnych Norwegii czy Izraela. Duży wpływ na rozwój projektu K9 w WOT ma także wojna w Ukrainie. – Działania wojenne toczą się w miastach, gdzie bombardowane i ostrzeliwane są budynki cywilne. Dlatego to szczególnie ważne, by posiadać zdolności do poszukiwania i ratowania poszkodowanych w takich właśnie warunkach. Trzeba przyjąć, że w rejon działań wojennych szybciej dostanie się grupa wojskowa, aniżeli specjaliści ze straży pożarnej. A czas dla poszkodowanych w takich wypadkach ma kluczowe znaczenie – zaznacza Monika Krasińska-Ligejka.
Basen i bieżnia dla psów
Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych w Kuźni Raciborskiej będzie podlegać 13 Śląskiej BOT. Ruszyły już prace remontowo-budowlane. Obecnie trwa remont dachu, niebawem zostaną także wydzielone pomieszczenia, w których znajdzie się punkt weterynaryjny, sale treningowe dla psów i baza noclegowa dla żołnierzy z GPR-ów. W ośrodku powstanie także miejsce odpoczynku i regeneracji dla psów. Będzie np. bieżnia wodna, gdzie czworonogi będą się mogły regenerować po ciężkim treningu. Największym wyzwaniem dla komendy OSS GPR będzie wybudowanie sztucznego gruzowiska. W tego rodzaju obiekcie znajdą się różnego rodzaju tunele podziemne i zapadliska. Psy i ich przewodnicy będą ćwiczyć poszukiwanie poszkodowanych, poruszając się w ciemności lub na niestabilnym podłożu.
Zgodnie z zatwierdzoną koncepcją, ośrodek rozpocznie działalność w 2024 roku.
autor zdjęć: DWOT
komentarze