W 1918 roku nie otrzymaliśmy niepodległości za darmo. Pamiętajmy o tym, myśląc o bohaterach tamtych wydarzeń. Mimo upływu lat, waga ich poświęcenia nie blednie. Wciąż wyraźnie widać, do jakich czynów zdolny jest naród, kiedy kieruje się miłością do Ojczyzny i odpowiedzialnością za państwo. Kiedy nie rezygnuje, mimo przeszkód i ucisku, z własnej tożsamości. Kiedy solidarny wysiłek polityków, obywateli i żołnierzy skierowany jest w jedną stronę – umacniania suwerenności. Potrafiliśmy wykorzystać wielką historyczną szansę. Warto pamiętać, że w perspektywie wspaniałej przyszłości, którą przed Polską widzieli ojcowie naszej niepodległości – mieściło się także nasze pokolenie. I ta świadomość jest dzisiaj dla nas wszystkich zobowiązaniem.
Musi budzić nasz podziw skuteczność młodego państwa, które z taką energią się odradzało. Potrafiło powstać na nowo, z pielęgnowanym przez lata wielkim zapleczem tradycji, historii i dziedzictwa. Do dziś musi budzić naszą wdzięczność także zapał, z jakim Polacy zaangażowali się w formowanie swojego wojska. Rozumieli, że to jeden z głównych filarów, na których opiera się plan „nowego życia”. Wojsko Polskie scalone z różnych formacji stało się potężnym orężem narodu, który swą wielkość potwierdzi już w 1920 roku.
Nie otrzymaliśmy niepodległości za darmo. Dlatego trzeba ją cenić i chronić. Dlatego i dziś ramię w ramię z wolnymi narodami stajemy w imię słusznej sprawy. Dlatego my – Polska i Polacy – nie godzimy się na barbarzyństwo i burzenie przez Rosję współczesnej architektury bezpieczeństwa. Dlatego wspieramy walczący o suwerenność, wolność i godność naród ukraiński. Dlatego budujemy silne Wojsko Polskie i przypominamy wszystkim Polakom, że mamy wielką wspólną historię, która nas łączy i kształtuje jako naród.
Cześć i chwała Bohaterom!
komentarze