W Polsce „Powstanie” to znacznie więcej niż słowo. „Powstanie” oznacza zdecydowany brak zgody na jakąkolwiek próbę zniewolenia narodu i grabieży naszej ziemi. W historii Rzeczypospolitej niejednokrotnie występowaliśmy z bronią w ręku przeciwko okupantom i barbarzyńskim siłom. Tak też było w Warszawie 1 sierpnia 1944 roku. Stolica Polski po czterech latach brutalnej, niemieckiej okupacji powstała zbrojnie przeciwko Niemcom. Kwiat naszego narodu, wychowany w wartościach prawdziwej wolności, stanął naprzeciwko regularnej niemieckiej armii. Walczyliśmy zupełnie sami mężnie i ofiarnie. W tym czasie Armia Czerwona z drugiego brzegu Wisły obserwowała wykrwawiających się Polaków. Znaleźliśmy się wtedy dosłownie między „niemiecką czarną śmiercią a sowiecką czerwoną zarazą”.
Pierwsze dni walki przyniosły zwycięstwo, mieszkańcy odzyskiwali swoje dzielnice. Jednak znacząca dysproporcja sił oraz barbarzyńskie metody Niemców, którzy bez skrupułów dokonywali rzezi na ludności cywilnej, sprawiły, że po 63 dniach bohaterskiej walki Powstanie Warszawskie upadło. Mimo zagłady miasta Polacy pokazali jak wiele są w stanie poświęcić dla Ojczyzny i niepodległości. Jesteśmy spadkobiercami ich idei wolności. Po latach okupacji niemieckiej, a później sowieckiej komunistycznej dominacji w naszej części Europy, zdołaliśmy znów powstać. Nasze zbiorowe, polskie doświadczenie ukształtowała trudna historia walki o niepodległość. Dziś jesteśmy silnym państwem i dumnym narodem. Naszą siłą jest tradycja, nowoczesne wojsko i determinacja. Nasi żołnierze nigdy nie okryli hańbą naszego państwa.
W Polsce znamy cenę wolności, pamiętamy o naszych bohaterach. Dlatego 1 sierpnia w rocznicę Powstania Warszawskiego o godzinie 17.00 cała Polska zatrzymuje się na dźwięk syren, by oddać hołd Bohaterom tamtych dni.
komentarze