Widok wojskowego sprzętu zawsze wzbudza emocje, jednak tym razem zachowajmy ostrożność. Żołnierze apelują, by nie publikować zdjęć i nagrań kolumn pojazdów, które w maju będzie można zobaczyć na drogach kilku województw. Wojsko zapewnia, że wzmożony ruch polskich i sojuszniczych sił ma związek z zaplanowanymi ćwiczeniami i nie powinien nikogo niepokoić.
– Przez cały maj na drogach krajowych, ekspresowych i na autostradach będą się pojawiały kolumny wojskowych pojazdów, zarówno polskich, jak i sojuszniczych – informuje ppłk Marek Pawlak, oficer prasowy Dowództw Generalnego RSZ. – Jest to związane z zaplanowanymi ćwiczeniami i nie powinno nikogo niepokoić – dodaje oficer.
Wojskowe pojazdy mają poruszać się po drogach województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego. Kolumny najczęściej będą poruszały się w nocy, tak by nie utrudniać ruchu samochodom cywilnym. – Ale niektóre pojazdy będzie można zobaczyć na drogach w ciągu dnia, a nawet w czasie godzin szczytu – przyznaje ppłk Pawlak.
Oficer apeluje, by nie publikować zdjęć, filmów, relacji na żywo w mediach społecznościowych czy na prywatnych profilach. – Chrońmy wrażliwe dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Prosimy, nie zamieszczajcie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk, ujawniających ich lokalizację, datę i godziny przejazdów wojskowych pojazdów, a także wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych – mówi ppłk Pawlak. – Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje czy urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju – dodaje oficer.
Obecność wojska na drogach jest związana z zaplanowanymi manewrami. Żołnierze będą ćwiczyli między innymi przerzut sojuszniczych sił, koordynację działań transgranicznych oraz współpracę z sojuszniczymi oddziałami.
Jak zachować się, gdy spotkamy na drodze kolumnę pojazdów wojskowych? Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy jest ona uprzywilejowana, czy nie. – Jeżeli na jej początku i końcu porusza się pojazd uprzywilejowany, czyli z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi, kolumna jest uprzywilejowana i każdy uczestnik ruchu drogowego obowiązany jest ułatwić jej przejazd – tłumaczy ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy Żandarmerii Wojskowej. Oficer podkreśla, że kolumny uprzywilejowanej nie można wyprzedzać.
Jeśli kolumna nie jest uprzywilejowana, można ją wyprzedzić, ale należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do zakazu wjeżdżania między pojazdy. – Osobiście, ze względu na potencjalne zagrożenia związane z tym manewrem, proponuję kierowcom uzbroić się w cierpliwość i nie wyprzedzać kolumn pojazdów wojskowych, również tych nieuprzywilejowanych – radzi ppłk Karpienko.
Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym w kolumnie może poruszać się maksymalnie 20 pojazdów, a odległość między przemieszczającymi się kolumnami nie może być mniejsza niż 500 metrów.
autor zdjęć: 18 DZ
komentarze