Naukowcy z Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej będą razem z inżynierami z Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz PGZ Stoczni Wojennej prowadzili prace badawczo-rozwojowe na rzecz marynarki wojennej. Chcą opracować rozwiązania, dzięki którym będzie można ograniczyć pola fizyczne okrętów i bezzałogowych pojazdów podwodnych.
Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej oraz Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. podpisały umowę o współpracy, w której obie strony zobowiązały się do zachowania poufności jej szczegółów. Celem naukowców i inżynierów jest prowadzenie wspólnych projektów badawczo-rozwojowych na rzecz Marynarki Wojennej RP.
Jak podkreślają przedstawiciele PGZ, będą one dotyczyły przede wszystkim rozwoju technologii minimalizujących pola fizyczne okrętów i bezzałogowych pojazdów podwodnych. Im mniejsze jest pole magnetyczne, tym mniej skuteczne są miny morskie, które im zagrażają. – Jestem przekonany, że współpraca krajowego przemysłu z Politechniką Gdańską, która ma wieloletnie doświadczenie w zakresie demagnetyzacji okrętów oraz pomiarów ich pól fizycznych, jak również bezzałogowych technologii podwodnych, przyniesie znakomity efekt w postaci światowej klasy sprzętu dla naszej marynarki wojennej – komentował Sebastian Chwałek, prezes PGZ S.A.
Przedstawiciele Politechniki Gdańskiej podkreślali natomiast, że uczelni bardzo zależy na wspieraniu rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego. – Umowa, którą podpisaliśmy, potwierdza, że nasze partnerstwo jest bliskie i coraz efektywniejsze. Jestem przekonany, że zawarcie tego porozumienia przysłuży się zarówno sprawnej realizacji programów Marynarki Wojennej RP, jak również dalszemu powiększaniu kompetencji naszych specjalistów z Centrum Morskich Technologii Militarnych – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.
Natomiast Paweł Lulewicz, prezes PGZ Stoczni Wojennej, podkreślał, że dla wojskowej stoczni współpraca z Politechniką Gdańską jest szansą na opracowanie rozwiązań i produktów, które w najbliższych latach mogą się stać wizytówką gdyńskiej firmy. – Wierzę, że już w perspektywie kilku lat stacje demagnetyzacyjne oraz inne innowacyjne technologie podwodne staną się ważnymi elementami naszej oferty, i to nie tylko dla polskiej marynarki wojennej – komentował.
PGZ od kilku lat zacieśnia współpracę ze środowiskiem naukowym. Holding podpisał podobną umowę m.in. z politechnikami: Warszawską, Lubelską i Poznańską, z Akademią Marynarki Wojennej oraz Akademią Sztuki Wojennej. Wspólne prace badawczo-rozwojowe dotyczą np. nowych bezzałogowców, technik rakietowych oraz oferowania studentom stażów w spółkach Grupy.
autor zdjęć: 8 FOW, PGZ S.A.
komentarze