1 Regionalna Baza Logistyczna z Wałcza szuka firm, które zajmą się naprawą oraz modyfikacją dwóch typów stacji radiolokacyjnych: NUR-41 oraz NUR 22. Urządzenia te są nie tylko częścią systemu obrony powietrznej kraju, ale również Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej NATO. Wojsko chce, by modernizacja radarów została przeprowadzona do końca przyszłego roku.
Stacja radiolokacyjna NUR-41 Bożena (w SZ RP nosząca oznaczenie RW-32) pracuje w paśmie S i podpasmach E oraz F. Służy do ustalania wysokości nadlatującego statku powietrznego – drona, samolotu lub śmigłowca. NUR-41 ma zasięg około 360 km i aby dostarczyć trójwymiarowe dane obiektu powietrznego, czyli jego odległość, azymut i wysokość, musi współdziałać z odległościomierzem radiolokacyjnym. Polska armia, która wykorzystuje NUR-41 od prawie trzydziestu lat, do tego celu używa urządzeń NUR-31 Justyna.
NUR-22 Izabela (w SZ RP noszący oznaczenie RT-22) nie ma tych ograniczeń. Radar ten może bowiem wykrywać cele powietrzne oddalone o około 100 km (na maksymalnej wysokości 7 km), dostarczając przy tym pełne dane o ich wysokości, odległości i azymucie. Pierwsze NUR-22 trafiły do polskiej armii w 1998 roku.
Ponieważ radary NUR-41 (wsparte przez NUR-31), jak i NUR-22 są nie tylko częścią krajowego systemu obrony powietrznej kraju, ale także natowskiego Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej NATO NATINADS, Ministerstwo Obrony Narodowej od kilku lat sukcesywnie modernizuje najstarsze urządzenia. Unowocześniane jest m.in. ich podwozie – w przypadku NUR-22 jest to Tatra 815, a w przypadku NUR-41 albo Tatra 815 albo Star 266. Jednak najważniejsze zmiany dotyczą „elektronicznej” części wraz z oprogramowaniem.
Kilka dni temu 1 Regionalna Baza Logistyczna z Wałcza ogłosiła przetarg na naprawę wraz z modyfikacją jednej stacji radiolokacyjnej NUR-41 oraz dwóch radarów NUR-22. Firmy zainteresowane wykonaniem tej usługi mają czas na zgłaszanie się do 6 września (w przypadku NUR-41) oraz do 8 września (w przypadku NUR-22).
Zwycięzcy postępowań (gdyż są to dwa oddzielne przetargi) będą musieli wykonać remonty oraz niezbędne modyfikacje do końca 2022 roku.
autor zdjęć: kpr. Mariusz Dejneka
komentarze