Trenerzy Szymon Bońkowski i Paweł Derlacz na co dzień przygotowują zawodników sportów walki do starć na macie lub w oktagonie. Tym razem zrobili wyjątek i poprowadzili trening dla uczestników misji poza granicami państwa. – Była moc! – mówili po zajęciach weterani, którzy w Olsztynie wzięli udział w 29. edycji „Projektu Wojownik”.
W Olsztynie, gdzie stacjonuje 16 Dywizja Zmechanizowana, odbyła się 29. edycja „Projektu Wojownik”, czyli zajęć, podczas których weterani trenują sztuki walki pod okiem mistrzów. – Celem tego wydarzenia jest przede wszystkim integracja uczestników misji prowadzonych poza granicami kraju, a także zainteresowanie żołnierzy sportami walki. To dyscyplina szczególnie ważna dla wojskowych – mówił płk Tomasz Biedziak, zastępca szefa sztabu 16 DZ, podczas powitania uczestników. – Jestem przekonany, że wysiłek włożony w te zajęcia da wam poczucie zadowolenia i satysfakcji, a same zajęcia pozostawią po sobie wiele pozytywnych wspomnień.
Tym razem z weteranami spotkali się trenerzy i zawodnicy MMA: Szymon Bońkowski, posiadacz czarnego pasa judo i czarnego pasa w brazylijskim jiu-jitsu, wielokrotny medalista zawodów w sportach walki, a także Paweł Derlacz, posiadacz 4 Ji Wu Shu, instruktor boksu i sędzia Submission Fighting [rodzaj walki zapaśniczej, w której zabronione jest zadawanie ciosów – przyp. red.].
Na trening w ramach „Projektu Wojownik” stawiło się prawie 40 weteranów. Wśród nich był st. chor. sztab. Wiesław Komoszewski, uczestnik misji w Syrii oraz w Bośni i Hercegowinie. Sztuki walki, jak mówi, trenuje od 20 lat. Regularnie uczestniczy też w „Projekcie Wojownik”. – Tym razem zajęcia prowadzili trenerzy z olsztyńskiego klubu, z którego wywodzi się wielu znanych zawodników. Nie mogłem tego przegapić – powiedział. – Bardzo ważne jest także to, że możemy się tu spotkać w swoim gronie. Fajnie, że trenerzy dostosowują poziom trudności zajęć do umiejętności uczestników.
Zajęcia dla weteranów prowadził również szer. Marcin Jabłoński, żołnierz 9 Batalionu Dowodzenia i zawodnik federacji „Babilon”. Oprócz tego uczestnicy „Projektu Wojownik” wysłuchali wykładu psychologa o tym, jak radzić sobie ze stresem, a także rehabilitanta, który wyjaśnił, jak trenować, aby uniknąć kontuzji.
Organizatorem projektu jest Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu (z wyjątkiem sytuacji, gdy na przeszkodzie stoją obostrzenia epidemiczne), za każdym razem w innej jednostce wojskowej, tak by mogli w nich uczestniczyć żołnierze z całego kraju. Za każdym razem prowadzi je inny trener. Dotychczas żołnierze ćwiczyli m.in. pod okiem Łukasza „Jurasa” Jurkowskiego, Marcina „Polish Zombie” Wrzoska, Przemysława Salety, Jana Błachowicza czy Joanny Jędrzejczyk.
Kolejna edycja projektu odbędzie się w przyszłym miesiącu w Gdyni. Jej współorganizatorami są żołnierze marynarki wojennej i Jednostki Wojskowej Formoza.
autor zdjęć: por. Karol Frankowski
komentarze