W warunkach polowych będą w stanie dostarczać analizy geograficzne, w tym wielowymiarowe mapy cyfrowe wykonane na bazie m.in. danych satelitarnych oraz zdjęć i filmów dostarczonych np. przez drony. Takie możliwości mają mieć Mobilne Komponenty Geograficzne – MKG-T. Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił właśnie przetarg na dostawę takich konstrukcji dla Wojska Polskiego.
Dron wykorzystywany przez wojskowych geografów do zbierania danych niezbędnych do tworzenia cyfrowych map.
Na pierwszy rzut oka w czasie transportu nie będą specjalnie odróżniać się od ciężarówek Jelcz 662 (z czteroosobową kabiną), które wiozą dwudziestostopowe kontenery. Dopiero podczas postoju, po wysunięciu ukrytych masztów i anten, będzie można się domyślić, że to nie jest zwykły wojskowy transport. W środku znajdują się bowiem zaawansowane pracownie teleinformatyczne, które dysponują wysokiej klasy serwerami do obróbki ogromnej ilości danych oraz przesyłania ich na znaczne odległości przy użyciu sieci łączności o najwyższych klauzulach tajności.
Mobilne Komponenty Geograficzne – MKG-T mają trafić do Wojska Polskiego za dwa lata. Otrzymają je sztaby dywizji wojsk lądowych (każda z dywizji po jednym). W warunkach polowych będą one dostarczać różnego typu informacje i obrazy geograficzne, w tym wielowymiarowe mapy cyfrowe wykonane na bazie m.in. danych satelitarnych oraz zdjęć i filmów dostarczonych przez drony i statki powietrzne.
Obecnie za dostarczanie sztabom jednostek wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej, danych geograficznych w formie różnego typu map, odpowiadają Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie oraz dwa Samodzielne Oddziały Geograficzne (SOG) – 19 w Lesznie oraz 6 w Toruniu.
Oba SOG-i dysponują mobilnymi zespołami zabezpieczenia geograficznego, które są odpowiedzialne za realizacje zadań w terenie – np. podczas ćwiczeń poligonowych. Niewykluczone, że to właśnie w ich strukturze znajdą się planowane do zakupu MKG-T.
Przetarg na dostawę wyspecjalizowanego sprzętu ogłosił Inspektorat Uzbrojenia MON. Firmy dysponujące takimi rozwiązaniami mogą zgłaszać się do końca września. Do etapu składania ofert zostanie dopuszczonych maksymalnie 10 oferentów. O tym, który z nich otrzyma zamówienie zdecyduje – cena (będzie można za nią otrzymać 70 procent wszystkich punktów) oraz warunki gwarancji (30 procent punktów). Zwycięzca przetargu będzie miał dwa lata na wywiązanie się z umowy.
autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
komentarze