Mural upamiętniający najważniejsze starcia oraz dowódców Bitwy Warszawskiej powstał w Legionowie, na murze okalającym Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. To sposób na uczczenie bohaterstwa Polaków, którzy w 1920 roku na przedpolach stolicy zatrzymali Armię Czerwoną i zmusili ją do odwrotu. Mural odsłonił dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
– Bitwa Warszawska to było wielkie wydarzenie w naszej historii. To była victoria, która nastała zaraz po tym, jak Polska odzyskała niepodległość – mówił minister Mariusz Błaszczak w Legionowie. – Wówczas nasi przodkowie oparli się nawale komunistycznej Rosji, uchronili naszą państwowość, Polskę, a także całą Europę przed komunizmem – podkreślił.
Aby uczcić te wydarzenia, a także oddać hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej, na murze okalającym Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni powstał mural. Uwieczniono na nim najważniejsze walki, jakie toczyły się w 1920 roku, m.in. boje pod Ossowem, Radzyminem, kontruderzenie z rejonu rzeki Wieprz. Malowidło przedstawia także sylwetki dowódców – Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, gen. Tadeusza Rozwadowskiego czy gen. Franciszka Latinika.
Na fragmentach dzieła można zobaczyć sceny pokazujące, że wsparcia Polsce udzieli także amerykańscy piloci z 7 Eskadry Myśliwskiej, żołnierze francuscy, sprzymierzone oddziały ukraińskie, a także Węgrzy. – Pamiętamy, o tym, że gdyby nie postawa Węgrów, przeznaczenie przez nich zasobów i rezerw amunicji dla Wojska Polskiego, losy bitwy zapewne potoczyłyby się inaczej. Jesteśmy wdzięczni, pamiętamy o postawie naszych bratanków, którzy pomogli nam w tej trudnej sytuacji – mówił dziś szef MON. Dodał także, że na muralu uwieczniono również Ochotniczą Legię Kobiet oraz księdza Ignacego Skorupkę. – To są ludzie, którzy odznaczali się dzielnością, poświęceniem w imię wolności Rzeczypospolitej – zaznaczył minister.
Mural, który dziś odsłonięto ma 130 metrów długości i trzy wysokości. Autorem projektu jest profesor Rafał Roskowiński, artysta malarz, a także twórca Gdańskiej Szkoły Muralu. Jak mówił podczas dzisiejszej uroczystości, stworzenie dzieła, które będzie upamiętniać Bitwę Warszawską było jego marzeniem. – Jeśli ktoś przechodzący tędy zastanowi się nad tym, co uwieczniono na muralu, to będzie wielki sukces – powiedział. Roskowińskiego wspierał zespół artystów, stworzenie dzieła zajęło im dwa tygodnie.
Mural, który został dziś odsłonięty w Legionowie, nie będzie jedynym tego rodzaju dziełem upamiętniającym starcie sprzed 100 lat. Niedawno MON ogłosił konkurs, dzięki któremu organizacje pozarządowe mogą otrzymać dofinansowanie na podobne przedsięwzięcia. A to tylko część inicjatyw mających upamiętniać Bitwę Warszawską. Na początku lipca resort obrony otrzymał zgodę na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie, poza tym imię Bohaterów Bitwy Warszawskiej otrzyma odcinek trasy S8. Wkrótce, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna, w całym kraju odbędą się też pikniki patriotyczne, ulicami stolicy przejedzie wojskowa defilada.
autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON, NCBC
komentarze