Pamięć o Zbrodni Katyńskiej kształtowała tożsamość narodową Polaków i była punktem odniesienia dla wielu pokoleń. Dzisiaj, 80 lat później, te wydarzenia za sprawą tragedii smoleńskiej są jeszcze bardziej obecne w naszej świadomości i przez jej pryzmat nabrały zupełnie nowego znaczenia.
Wiosną 1940 roku zginęło niemal 22 tysiące polskich obywateli, w tym kilka tysięcy oficerów Wojska Polskiego. Pamięć o żołnierzach i cywilach, którzy ponieśli śmierć w Lesie Katyńskim jest naszym obowiązkiem i powinna być pielęgnowana przez kolejne pokolenia. Ta historia pozwala nam lepiej zrozumieć teraźniejszość i uświadamia, na jakich fundamentach powstała obecna Rzeczpospolita: nowoczesne, stabilne państwo, o które walczyli nasi przodkowie, często płacąc najwyższą cenę.
Pamiętając o przeszłości, oddajemy hołd uczestnikom tamtych wydarzeń, jednocześnie pielęgnujemy etos bohaterskiej śmierci za Ojczyznę, który jest nam szczególnie bliski. Spółki z Grupy PGZ codziennie wzmacniają obronność kraju. Dbamy o to, żeby polski żołnierz otrzymywał niezbędne narzędzia i mógł sprawnie realizować stawiane przed nim zadania.
Silny przemysł zbrojeniowy jest jednym z filarów bezpieczeństwa państwa, a to oznacza dobrobyt i pewną przyszłość jego obywateli. Jesteśmy świadomi wyzwań i odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa, również w zakresie krzewienia historycznej pamięci, bo jak pisał Józef Piłsudski, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.
Dlatego w ten szczególny czas znajdźmy chwilę na moment refleksji i pielęgnujmy pamięć o ludziach, dzięki którym cieszymy się dziś wolnością. Wieczna cześć i chwała wszystkim, którzy nieśli w sercu Niepodległą!
W tym roku obchodzimy 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. Z tej okazji redakcja portalu polska-zbrojna.pl przygotowała specjalne wydawnictwo. Zachęcamy do lektury elektronicznej wersji jednodniówki „Polski Zbrojnej”. Cześć i chwała bohaterom!
Mecenasami wydania są: Polska Fundacja Narodowa, Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Polska Spółka Gazownictwa. Partnerem jest Muzeum Katyńskie. Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu jednodniówki.
autor zdjęć: PGZ
komentarze