Ponad 2600 żołnierzy jest już zaangażowanych w walkę z koronawirusem, większość z nich wspiera Straż Graniczną i Policję strzegąc zachodniej i południowej granicy państwa. Żołnierzy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, którzy patrolują tereny przygraniczne w 12 powiatach odwiedził gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski, zastępca dowódcy operacyjnego RSZ.
Żołnierze angażują się w walkę z rozprzestrzeniającym się wirusem powodującym chorobę Covid-19 już od kilku dni. Posterunki graniczne najpierw wzmacniali terytorialsi, teraz zadania te realizują również żołnierze jednostek operacyjnych. Na granicach pojawili się m.in. wojskowi z 12 Dywizji Zmechanizowanej, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, 6 Brygady Powietrznodesantowej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Razem z policjantami i pogranicznikami trzymają służbę na posterunkach i pilnują, czy nie dochodzi do prób nielegalnego przejścia granicy.
W środę z żołnierzami służącymi wzdłuż zachodniej i południowej granicy spotkał się gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski, zastępca dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. Generał obserwował działania żołnierzy 11 Lubuskiej Dywizji, którzy wspierają pograniczników na punktach granicznych w Bogatyni, Kopaczowie, Porajowie i Krzewinie (województwo dolnośląskie). – Jestem podbudowany postawą żołnierzy realizujących zadania. Widzę chęć rozwiązywania wyzwań, a nie wyszukiwania problemów. Widać zadaniowe, misyjne podejście, a także świetną współpracę z innymi służbami. Serce rośnie, jak się to obserwuje. Warto być w mundurze – mówi gen. Malinowski.
Jak informuje rzecznik prasowy 11 LDKPanc, obecnie wzdłuż granicy służbę pełni 250 pancerniaków, którzy mają do dyspozycji około 50 pojazdów. – Żołnierze wykonują zadania w 12 powiatach – od gorzowskiego, po kłodzki. Wystawili w sumie 50 posterunków – mówi mjr Artur Pinkowski, rzecznik Czarnej Dywizji. Dodaje, że żołnierze wykonują patrole w mieszanych składach, z policją i pogranicznikami.
Ministerstwo obrony narodowej każdego dnia zwiększa zaangażowanie wojska w pomoc administracji i publicznej służbie zdrowia. Żołnierze patrolują i umacniają posterunki graniczne. W gotowości jest także wojskowa służba zdrowia, a w każdym województwie Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe, które mogą być użyte na wniosek wojewodów. – Ponad 2600 żołnierzy wraz ze sprzętem jest dziś zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Prawie 1500 wspiera Straż Graniczną i Policję – poinformował minister Mariusz Błaszczak. W czwartek w MON odbyła się kolejna odprawa ministra Błaszczaka z kadrą dowódczą SZ na temat zaangażowania żołnierzy w walkę z koronawirusem.
autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek, st. sierż. Patryk Cieliński
komentarze