Jednostki wyposażone w Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak mają dostać symulatory strzelań w tzw. wersji plutonowej. Podobny sprzęt ma trafić do ośrodków zajmujących się szkoleniem załóg Rosomaków. Firmy, które chcą dostarczyć wojsku pięć kompleksowych symulatorów w wersji plutonowej, mogą do 20 marca zgłaszać się do Inspektoratu Uzbrojenia MON.
Wojsko szuka sprzętu, który będzie łączył zadania symulatora ćwiczeń kierowcy, dowódcy pojazdu oraz dowódcy plutonu. Nowoczesny symulator ma uczyć nie tylko taktyki działania, ale przede wszystkim kierowania wozem, strzelania oraz koordynacji walki od poziomu załogi aż po pluton. Dzięki poruszającym się w we wszystkich kierunkach podnośnikom i wirtualnym scenariuszom wyświetlanym na ekranach wszystko ma się odbywać w warunkach jak najbardziej zbliżonych do realnych.
Polska armia chce w najbliższym czasie kupić pięć takich kompleksowych symulatorów strzelań dla załogi KTO Rosomak w wersji plutonowej, jeden jako zamówienie gwarantowane i cztery opcjonalnie. Na oferty od firm zainteresowanych przetargiem Inspektorat Uzbrojenia MON czeka do 20 marca.
Choć szczegółowa specyfikacja techniczna sprzętu jest niejawna, wiadomo, że symulatory będą się różnić. Te przeznaczone dla jednostek operacyjnych wyposażonych już w KTO Rosomak – czyli 12 Brygady Zmechanizowanej, 17 Brygady Zmechanizowanej oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich będą składały się z czterech załogowych stanowisk symulacyjnych, jednego stanowiska instruktora-operatora i jednego stanowiska kierownika. Taki sam sprzęt dostaną jednostki, które w przyszłości mają zostać wyposażone w Rosomaki, czyli 15 Brygada Zmechanizowana i 19 Brygada Zmechanizowana. Natomiast symulatory przeznaczone dla ośrodków szkolenia będą składać się z czterech załogowych stanowisk symulacyjnych, czterech stanowisk instruktora-operatora i jednego stanowiska kierownika zajęć.
Obecnie Wojsko Polskie ma jeden kompleksowy symulator strzelań dla KTO Rosomak. To opracowane przez OBRUM Gliwice we współpracy z ośrodkami naukowymi rozwiązanie o nazwie SK-1 Pluton. W 2013 i 2014 roku był on testowany w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.
Sześć lat temu uruchomiony został przetarg na zakup kolejnych symulatorów SK-1 Pluton, jednak MON zdecydowało o jego unieważnieniu (z przyczyn formalnych) i uruchomiło zupełnie nową procedurę zakupu symulatorów strzelań szczebla plutonowego. Na przełomie 2015 i 2016 roku odbył się dialog techniczny, a później trwały prace nad opracowaniem wymagań technicznych poszukiwanego sprzętu. Teraz MON czeka na oferty od firmy zbrojeniowych.
autor zdjęć: kpt. Krzysztof Gonera
komentarze