W południe nad Warszawą przeleciały Biało-Czerwone Iskry, a przed Pomnikiem Lotników Polskich Poległych w latach 1939 –1945 odbył się uroczysty apel. 28 sierpnia to Święto Lotnictwa Polskiego. Wojskowi i cywilni piloci obchodzą je na pamiątkę sukcesu kpt. Żwirki i inż. Wigury w zawodach lotniczych w 1932 roku.
„Siły Powietrzne to elita współczesnego wojska, a bycie lotnikiem to honor i zaszczyt, ale też ogromna odpowiedzialność i poświęcenie” – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników apelu pamięci, który z okazji Święta Lotnictwa Polskiego odbył się w Warszawie przed Pomnikiem Lotników Polskich Poległych w latach 1939 – 1945.
Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił, że historia polskich skrzydeł jest pełna wielkich sukcesów, które budują w nas poczucie dumy. „Lotnicy zawsze byli prekursorami nowoczesnej techniki i najlepszego wyszkolenia” – napisał prezydent. Zaznaczył też, że lotnictwo – aby dobrze funkcjonować – wymaga dużych nakładów na sprzęt i uzbrojenie. O zakupach dla lotnictwa wspomniał też minister obrony Mariusz Błaszczak w liście, który odczytał Wojciech Skurkiewcz, sekretarz stanu w MON. „Dla wzmocnienia potencjału wojsk lotniczych podjąłem starania, aby polski rząd zakupił najnowocześniejsze myśliwce piątej generacji F-35” – zaznaczył minister. Mariusz Błaszczak zwrócił też uwagę, że siły powietrzne strzegą polskiego nieba i wspierają sojuszników, m.in. w ramach misji Baltic Air Policing. Minister przypomniał, że święto lotnictwa upamiętnia zwycięstwo polskich lotników w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie w 1932 roku. „To było wielkie osiągnięcie polskiej myśli technicznej połączonej z umiejętnościami pilotażu polskich lotników – zaznaczył szef MON.
Z kolei gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sil zbrojnych, mówił podczas apelu, że powstanie polskiego lotnictwa było związane z odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości. – Od tego czasu lotnictwo jest jednym z fundamentów polskich sił zbrojnych, a dzisiejsze święto to hołd dla naszych poprzedników, ich odwagi i poświęcenia – podkreślił generał.
Uroczystość na Polu Mokotowskim uświetnił przelot pięciu samolotów TS-11 z zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, które położyły na niebie biało-czerwoną flagę. Święto Lotnictwa było też okazją do wręczenia żołnierzom odznaczeń i wyróżnień przyznanych przez prezydenta, ministra obrony oraz dowódcę generalnego. Lotniczym Krzyżem Zasługi odznaczony został płk pil. Wojciech Pikuła, dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Żołnierze otrzymali też m.in. tytuły honorowe Zasłużony Pilot Wojskowy, odznakę honorową sił powietrznych i statuetki Ikara. Uroczystość zakończyła się apelem pamięci i złożeniem wieńców pod Pomnikiem Lotników Polskich Poległych w latach 1939–1945.
Dzisiejsze obchody rozpoczęły się rano od mszy świętej w intencji lotników odprawionej w Katedrze Polowej WP. Delegacje żołnierzy zapaliły też znicze na grobach pilotów i złożyły kwiaty w miejscach pamięci związanych z siłami powietrznymi, m.in. przed Pomnikiem Lotnika na Ochocie.
Wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego i przemysłu lotniczego obchodzone jest 28 sierpnia w rocznicę zwycięstwa w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie w 1932 roku kpt. pil. Franciszka Żwirko i inż. pil. Stanisława Wigury. Lotnicy startujący na polskim samolocie RWD-6 pokonali w Berlinie 43 załogi z sześciu państw.
autor zdjęć: MON, Anna Dąbrowska
komentarze