Osiemdziesiąt lat temu wybuchła najkrwawsza wojna w historii ludzkości. Polska pamięć o tym straszliwym wydarzeniu jest pamięcią bolesną, lecz także dumną. Staliśmy się pierwszą ofiarą napaści hitlerowskich Niemiec, bo jako pierwsi nie ustąpiliśmy przed agresywnym totalitaryzmem.
Polski żołnierz od początku do końca wojny walczył w szeregach sił wolnego świata, „za wolność naszą i waszą”. Doświadczyliśmy ogromnych ofiar i zniszczeń, ale biało-czerwona flaga – symbol naszej nieugiętości – powiewa dziś zwycięsko.
Mamy szczególne prawo przypominać o potwornościach wojny i apelować do społeczności międzynarodowej, aby czujnie zapobiegała wojennym zagrożeniom. Oznacza to sprzeciw wobec każdego zła godzącego w ład międzynarodowy. Musimy zawsze pamiętać, że jedyną drogą do zapewnienia pokoju jest stanowcza obrona uniwersalnych wartości.
Dramatyczna lekcja historii jest także pouczająca dla nas samych. Gdy mówimy: „nigdy więcej wojny”, oznacza to również: nigdy więcej osamotnienia, słabości, nieprzygotowania wobec wyzwań. Dlatego współczesna Polska należy do NATO, potężnego sojuszu obronnego.
Także dlatego z determinacją umacniamy własne zdolności obronne. Silna, nowoczesna i dobrze wyposażona armia, strzegąca suwerenności Rzeczypospolitej, stanowi nieodłączny składnik polskiej racji stanu. Jestem przekonany, że doskonale rozumieją to Czytelnicy „Polski Zbrojnej”. Życzę Państwu inspirujących refleksji podczas lektury i serdecznie Państwa pozdrawiam.
komentarze