Układamy worki z piaskiem i uszczelniamy wały na Wiśle – mówi ppor. Kacper Lipiec z 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. Pod jego komendą pracuje w terenie ok. 60 terytorialsów. Pozostali żołnierze, którzy w zeszłym tygodniu wspierali ludzi w sytuacjach kryzysowych w Małopolsce, na Śląsku i Podkarpaciu, są w gotowości, by w razie załamania pogody ruszyć z pomocą.
Armia włączyła się w pomoc poszkodowanym 21 maja. Najpierw żołnierze pomagali usuwać skutki nawałnicy, jaka przeszła na Lubelszczyźnie, potem zaangażowali się w pomoc powodzianom na terenie Małopolski, Śląska, Podkarpacia i Świętokrzyskiego. Trzy dni temu szef resortu obrony, Mariusz Błaszczak informował, że wsparcia poszkodowanym udziela ok. 500 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej i ok. 300 żołnierzy wojsk operacyjnych. Jak zawsze w takich sytuacjach, działali oni w ramach powołanych ad hoc wojskowych zgrupowań zadaniowych.
Ze względu na poprawę pogody i obniżenie poziomu wody w rzekach, niebezpieczeństwo w wielu miejscach zostało zażegnane. Dlatego też wojewodowie wysłali wnioski do ministra obrony o odwołanie żołnierzy w miejscowościach Radwan i Wadowice Górne. – Cały czas aktywne są zgrupowania w Krakowie, Sandomierzu i Połańcu – informuje mjr Adriana Wołyńska z biura rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego RSZ. – WZZ „Kraków” i WZZ „Sandomierz” są w gotowości do podjęcia działań pomocowych. W terenie natomiast jest aktualnie jedynie zgrupowanie „Połaniec” – dodaje.
W Połańcu, miejscowości położonej w województwie świętokrzyskim, nadal działają żołnierze WOT-u. – WZZ „Połaniec” liczy niespełna 60 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Ciągle jesteśmy w terenie i pracujemy przy Wiśle – mówi ppor. Kacper Lipiec z 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. – Zajmujemy się przede wszystkim umacnianiem wałów, sypiemy piasek do worków i uszczelniamy mur – dodaje oficer. Jeżeli nie dojdzie do nagłego załamania pogody, to można się spodziewać, że jutro lub pojutrze wojewodowie skierują do ministerstwa obrony kolejne wnioski o odwołanie żołnierzy.
W akcji przeciwpowodziowej uczestniczyli żołnierze z 3 Batalionu Inżynieryjnego 16 Batalionu Saperów, Jednostki Wojskowej Komandosów, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 5 Batalionu Dowodzenia, 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, 11 Małopolskiej Brygady OT, 13 Śląskiej Brygady OT oraz 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. Wykorzystywali m.in. samochody ciężarowo-terenowe, sanitarki, zestawy niskopodwoziowe, agregaty prądotwórcze i zestawy oświetleniowe. Z powietrza wspierały ich także dwa wojskowe śmigłowce Mi-17.
autor zdjęć: WOT, Dowództwo Operacyjne
komentarze