Razem możemy więcej – pod takim hasłem już po raz dwunasty Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 z Bydgoszczy oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych zorganizowały wystawę Air Fair. Na otwartej dziś dwudniowej imprezie można zobaczyć najnowsze produkty rodzimego przemysłu i innowacyjne projekty polskich naukowców. Jutro wystawa dostępna będzie dla wszystkich zwiedzających.
Leszek Walczak, prezes WZL nr 2, otwierając imprezę podkreślał, że celem organizatorów jest nie tylko pokazanie potencjału przemysłu i świata nauki, ale również integracja środowisk lotniczych. – Air Fair to spotkanie specjalistów i pasjonatów lotnictwa, którzy wspólnie mogą się zmierzyć z wyzwaniami stojącymi przed polskim lotnictwem i pracującym na jego rzecz przemysłem – mówił. W tym celu w ramach pierwszego dnia targów odbyło się seminarium naukowe pt. „Innowacje i kierunki rozwoju lotnictwa”, w którym wzięli udział przedstawiciele ośrodków akademickich oraz firm lotniczych – prywatnych i państwowych.
O planach Polskiej Grupy Zbrojeniowej w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych opowiedział płk rez. nawig. dr inż. Tomasz Gugała, dyrektor programu SBSP. Podkreślał on, że narodowy holding obronny jest w stanie zaoferować polskiej armii praktycznie wszystkie potrzebne jej typy dronów. – Staramy się budować jak najszersze kompetencje grupy w tej dziedzinie, dlatego zaangażowaliśmy do tego wszystkie firmy lotnicze z PGZ, czyli wszystkie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1, nr 2, nr 4, Dęblin, WSK Kalisz, ale też Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia oraz uczelnie, w tym Politechnikę Poznańską – wyliczał.
Jedynym typem dronów, którego nie chce dostarczać PGZ są uderzeniowe Zefiry. Ale mniejsze, rozpoznawczo-uderzeniowe Gryfy, już tak. Dostawcą ich technologii ma być jednak firma zagraniczna. – Tutaj jest kilku dostawców, z którymi możemy współpracować. Jest Textron i z nimi nam najbliżej, ale nie wykluczamy współpracy z Elbitem, oferującym Hermesa 450 czy Thalesem, proponującym Watchkeepera. Jest jeszcze Sagem z opartym na polskim projekcie szybowca Patrollerem – wyjaśniał.
Jeśli chodzi o mniejsze konstrukcje, PGZ również zamierza bardzo intensywnie korzystać ze współpracy z podmiotami zewnętrznymi. W dronowym programie modernizacyjnym polskiej armii o kryptonimie Wizjer, holding chce zaproponować wojsku drona NeoX 2, nad którym PGZ pracuje wspólnie z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych.
Tematem, który zdominował pozostałą część seminarium były aspekty prawne używania dronów przez wojsko i cywili. Eksperci debatowali nad potrzebnymi i oczekiwanymi zmianami w tym zakresie, analizując rozwiązania, jakie przyjęły w tej dziedzinie inne kraje na świecie.
Pierwszy dzień Air Fair 2019 przeznaczony był dla przemysłu, wojska i świata nauki, w związku z tym targi były zamknięte dla zwiedzających. W sobotę z najnowszymi produktami zbrojeniówki oraz używanymi przez wojsko statkami powietrznymi, czołgami i transporterami (tę część wystawy przygotował Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych) będą mogli zapoznać się wszyscy chętni. Wystawa będzie czynna od godz. 10 do 16. Wstęp wolny.
autor zdjęć: Air Fair 2019
komentarze