moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przysięga po stu latach

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej...” – te słowa zabrzmią dziś na pl. Wolności w Poznaniu, gdzie ślubować będzie 240 terytorialsów z 12 Brygady WOT. Dokładnie sto lat wcześniej w tym samym miejscu przysięgę składali pierwsi żołnierze Armii Wielkopolskiej wraz ze swoim dowódcą gen. Józefem Dowborem-Muśnickim.

– Dla mnie szczególnie ważna jest możliwość niesienia pomocy mojej społeczności. Mam nadzieję, że do sytuacji kryzysowych, w czasie których stałoby się to konieczne, nigdy nie dojdzie. Ale zawsze warto być przygotowanym – podkreśla Marek, nauczyciel i opiekun klasy mundurowej ze Środy Wielkopolskiej. Jeszcze w ubiegłym tygodniu wraz z sześcioma swoimi uczniami szkolił się na poligonie w Biedrusku. Dziś stanie z nimi do przysięgi na pl. Wolności w centrum Poznania. – W sumie na placu stawi się 600 żołnierzy z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ślubować będzie 240 – informuje szer. Anna Szymaniak, rzecznik brygady. – Będzie nam towarzyszyć kompania honorowa Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu wraz z pocztem sztandarowym i orkiestra reprezentacyjna Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy – dodaje.

Po przysiędze członkowie poznańskich grup rekonstrukcji historycznej pokażą spektakl nawiązujący do czasów powstania wielkopolskiego. Okazja jest bowiem niezwykła. Dokładnie sto lat wcześniej, w tym samym miejscu uroczyste ślubowanie złożyli pierwsi żołnierze Armii Wielkopolskiej. – Do powstańczej tradycji odwoływaliśmy się przez cały ubiegły rok, przygotowując akcje promocyjne i edukacyjne, projektując odznaki pamiątkową i rozpoznawczą, czy też zabiegając o to, by patronem naszej brygady stał się gen. Stanisław Taczak, pierwszy dowódca powstania – wymienia ppor. Mikołaj Klorek z 12 Brygady WOT. – Dzisiejsza przysięga to dla nas zwieńczenie tych działań – dodaje.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Na początku do boju poszło kilkanaście tysięcy ochotników Polaków, którzy mieli za sobą służbę w niemieckiej armii, członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” czy skautów. Wykorzystując zaskoczenie przeciwnika, opanowali Poznań i pokaźne połacie Wielkopolski. Powstańcze oddziały szybko zaczęły być przekształcane w regularną armię. Proces zainicjował pierwszy dowódca zrywu, Stanisław Taczak, wówczas jeszcze w stopniu majora. Ostatecznie sfinalizował go gen. Józef Dowbor-Muśnicki, który przejął dowodzenie 16 stycznia 1919.

Rotmistrz Teodor Raszewski na czele kombinowanego szwadronu Pułku Konnych Strzelców Straży Poznańskiej (od 29 stycznia 1919 r. 1 Pułku Ułanów Wielkopolskich) podczas uroczystości zaprzysiężenia Wojsk Wielkopolskich w Poznaniu, 26 stycznia 1919 r. Fot. Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Armia Wielkopolski oparta była na przymusowym poborze. Powołania najpierw otrzymali młodzi mężczyźni z roczników 1897, 1898 i 1899. 26 stycznia 1919 roku pierwsi członkowie nowej formacji złożyli uroczystą przysięgę na poznańskim pl. Wilhelmowskim (taką nazwę nosił wówczas pl. Wolności). – Do ślubowania stanęli żołnierze 1 Pułku Strzelców Wielkopolskich, który swój rodowód wywodził z 1 Kompanii Skautowej dowodzonej przez Wincentego Wierzejewskiego – wyjaśnia Wawrzyniec Wierzejewski, wnuk dowódcy i prezes wielkopolskiego oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Rota mówiła o służbie Polsce i narodowi polskiemu, a także posłuszeństwie wobec komisarza Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu i dowódców mianowanych przez komisariat. Podczas uroczystości gen. Dowbor-Muśnicki odebrał sztandar z rąk stojącego na czele NRL Wojciecha Korfantego. Potem pułk przedefilował przed mieszkańcami Poznania. – To był faktyczny początek Armii Wielkopolskiej – podkreśla Wincenty Wierzejewski.

Liczebność nowo powołanego wojska rosła z miesiąca na miesiąc. W szczytowym okresie przekroczyła 100 tys. żołnierzy. Do tego Polacy dysponowali 100-tysięczną Strażą Ludową. Sama armia składała się z trzech dywizji piechoty, brygady kawalerii, trzech brygad artylerii i lotnictwa. Miała też saperów, specjalistów od łączności, czy służbę sanitarną. Umundurowanie oparte zostało na wzorach niemieckich. – Historycy szacują, że pod koniec wielkiej wojny w magazynach na terytorium Cesarstwa Niemieckiego znajdowało się około miliona kompletów wojskowego ekwipunku – wyjaśnia Wierzejewski. Duża część tych zasobów przechowywana była na terenie Wielkopolski, a powstańcy magazyny przejmowali. Podobnie było z uzbrojeniem, którym Wielkopolska hojnie wspomagała odradzającą się Rzeczpospolitą.

– Armia Wielkopolska zdołała nie tylko ocalić zdobycze powstania. Jej żołnierze mieli też ogromny wpływ na kształtowanie się wschodnich granic Rzeczypospolitej. Walczyli w wojnie polsko-ukraińskiej, a potem wojnie przeciwko bolszewikom – przypomina Wierzejewski. Swoją obecność na tych frontach zaznaczyli także żołnierze, którzy 26 stycznia ślubowali na pl. Wilhelmowskim. W dwudziestoleciu międzywojennym jednostka, już jako 55 Pułk Piechoty, stacjonowała w Lesznie. Dowodził nią między innymi płk Stefan Rowecki, który kilka lat później przeszedł do historii jako generał „Grot”, dowódca Armii Krajowej. We wrześniu 1939 oddziały 55 Pułku zmagały się z Niemcami w pasie przygranicznym, organizując między innymi wypad na położone w Rzeszy miasteczko Fraustadt (dzisiejsza Wschowa), wzięły też udział w bitwie nad Bzurą i walkach w okolicach Sochaczewa.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: WOT, Muzeum Powstania Wielkopolskiego

dodaj komentarz

komentarze


Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Śmierć w sercu Azji
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Ratunek z powietrza
Atak w Porcie Elbląg
Święto DGRSZ
Ratunek na polu walki
Akcja na jeziorze
Elektronika dla obrony powietrznej
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Polski wkład w operację „Overlord”
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Przerzut Abramsów do Lublina
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Zełenski traci Order Orła Białego?
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Twardy ma moc
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Orka tuż, tuż
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Cyberparasol nad wyborami
Mundur, medale i duma
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Kraków zaprosił weteranów
Powietrzne cysterny dla Polski
Sportowe jubileusze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Strzała weterana” spaja środowisko
AMW oferuje mieszkania
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Musztra i marsz ubezpieczony
Sojusz Madrytu i Warszawy
Zbrodnicza farsa
Równanie z „Iksem”
Apetyt Smoka rośnie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
PKW Irak zostaje w Jordanii
Bez zmian w emeryturach
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Marsz gąsienicowych kolumn
Koło zamachowe gospodarki
Wojna pod lupą
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
At the Controls of F-35A Husarz
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Niebo bez dominacji
Sonda dla Jastrzębia
Podróż w ciemność
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Ważne decyzje w Brukseli
Wsparcie ma znaczenie
Szermierze i pięściarki na podium
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO