moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych

Dwa dni, trzy koncerty, cztery wojskowe orkiestry, siedem godzin muzyki i około 160 muzyków w mundurach zaprezentuje się podczas V Festiwalu Orkiestr Wojskowych. Można będzie posłuchać pieśni patriotycznych, wojskowych marszy, ale też rockowych ballad, jazzowej klasyki i filmowych szlagierów. Wydarzenie organizuje Dowództwo Garnizonu Warszawa.

W festiwalu wezmą udział wojskowe orkiestry z całej Polski, które wielokrotnie brały udział w festiwalach muzycznych w kraju i na świecie. Jedną z atrakcji będzie występ Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, która zaprezentuje się w pokazach musztry paradnej. – Siłą naszego festiwalu są wspaniałe wojskowe orkiestry, ich profesjonalni muzycy i bogaty repertuar: od utworów marszowych i patriotyczno-historycznych, przez przeboje rockowe, popowe, swing, aż po muzykę filmową i poważną – mówi ppłk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa, organizatora V Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Warszawie. – W tym roku stawiamy na koncerty plenerowe, aby mogło je obejrzeć jak najwięcej osób – podkreśla ppłk Klejszmit.

 

Muzyka w plenerze

Na piątek i sobotę zaplanowano trzy występy plenerowe. Show rozpocznie się 22 czerwca w Amfiteatrze w parku Sowińskiego na Woli. O godzinie 19.00 wystąpi tam Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego z kapelmistrzem ppłk. Arturem Czereszewskim na czele. Jej tradycje sięgają czasów Legionów Polskich i 1918 roku. Na co dzień orkiestra bierze udział m.in. w oficjalnych uroczystościach, powitaniach głów państw i uroczystych odprawach wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Podczas festiwalu muzycy zagrają m.in. „Poloneza Niepodległości" Grzegorza Duchnowskiego, Etiudę c-moll Fryderyka Chopina i „Kapitana Amerykę" Alana Silvestri. Orkiestrze będą towarzyszyć soliści: Edyta Krzemień i Damian Aleksander.

Film: Dowództwo Garnizonu Warszawa

Zaraz po nich wystąpi Orkiestra Wojskowa w Toruniu. Została ona sformowana 6 czerwca 1945 roku jako Orkiestra Oficerskiej Szkoły Artylerii. Jej muzycy brali udział w licznych festiwalach, w których zdobyli m.in. puchar ministra obrony narodowej. Zostali też wyróżnieni przez prezydenta Torunia Medalem Thorunium za zasługi dla miasta. Podczas festiwalu, muzycy pod wodzą kapelmistrza kpt. Krzysztofa Żeleśkiewicza, wykonają m.in. „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, „Zacznij od Bacha” Zbigniewa Wodeckiego oraz „Don’t stop me now” z repertuaru Queen. W przerwie między koncertami będzie można podziwiać pokaz musztry paradnej w wykonaniu drużyny Kompanii Reprezentacyjnej WP.

Od Rocky’ego po „Serce w plecaku”

Na sobotę zaplanowano dwa koncerty. Odbędą się one w dwóch miejscach, ale o tej samej porze. I tak, od 18.00 do 19.00 toruńska orkiestra bawić będzie publiczność na Scenie Letniej w podwarszawskich Starych Babicach. Również o 18.00 rozpocznie się trzygodzinny występ w Amfiteatrze Bemowo.
Tu jako pierwsi zagrają żołnierze z Orkiestry Wojskowej w Krakowie z kapelmistrzem mjr. Dariuszem Byliną. To jedna z najstarszych orkiestr w Polsce, początek jej działalności datuje się na 14 lutego 1919 roku. Jej muzycy dwukrotnie zdobyli pierwszą nagrodę na Konkursie Orkiestr Wojskowych w kategorii musztra paradna i dwa razy wywalczyli pierwsze miejsce podczas konkursu na Najlepszego Muzyka w Wojsku Polskim.

Jako ostatnia na tegorocznym festiwalu wystąpi Orkiestra Wojskowa w Koszalinie powstała w 1949 roku przy Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej. Zespół składa się z trzydziestu muzyków, a kapelmistrzem jest kpt. Krzysztof Więch.

Podczas koncertu na Bemowie wojskowi muzycy zagrają m.in. piosenkę z filmu „Rocky” – „Gonna fly now” Billa Conti, rockową balladę „Against all odds” Phila Collinsa oraz „Serce w plecaku” z muzyką Michała Zielińskiego, piosenkę napisaną w 1933 roku z okazji Dnia Żołnierza. Podobnie jak pierwszego dnia, także tutaj będzie można obejrzeć pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej WP.

Dowództwo Garnizonu Warszawa organizuje festiwal po raz piąty. Ubiegłoroczna edycja zgromadziła kilka tysięcy widzów, grało dla nich 250 muzyków. W tym roku współorganizatorem jest Dzielnica Wola, Dzielnica Bemowo oraz Stare Babice. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

W polskiej armii jest 19 orkiestr wojskowych, podlegają one dowódcy Garnizonu Warszawa. Muzycy wykonują utwory związane z ceremoniałem wojskowym, zapewniają muzyczną asystę honorową podczas oficjalnych uroczystości, uczestniczą w pokazach musztry paradnej i konkursach orkiestr wojskowych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: chor. Piotr Ziętka

dodaj komentarz

komentarze

~Asia
1570709280
Chodziło oczywiście o festiwal orkiestr w mundurach z tego roku (2019) pod innym artykulem zrobilam wpis. Pozdrawiam wszystkich fanów takiej muzyki.
0E-29-53-28
~Asia
1570705980
Bardzo Fajnie , że w tym roku Festiwal Orkiestr był w telewizji i został tak nagłośniony przez media. Szkoda, że relacja była okrojona, ale lepsze coś niż nic. Mam nadzieję, że w przyszlym roku rownież będzie można zobaczyć w telewizji. WIELKIE BRAWA DLA WSZYSTKICH WYSTĘPUJĄCYCH ORKIESTR.
0E-29-53-28

Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
AMW oferuje mieszkania
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Premier powołał nową wiceminister obrony
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Zbrodnicza farsa
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Umowa na pociski do Patriotów
Minister obrony RFN w Polsce
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Krok w stronę pokoju
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Stała baza wojsk USA w Polsce
Mundur, medale i duma
Apetyt Smoka rośnie
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Na straży nieba
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Prezydent z wizytą w Orzyszu
„Strzała weterana” spaja środowisko
Lotnicze święto w Lesznie
Sportowe jubileusze
Śmierć w sercu Azji
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Zełenski traci Order Orła Białego?
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
F-35 Changes Everything
Polski wkład w operację „Overlord”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Święto DGRSZ
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Polska szykuje się do produkcji Panter
Kraków zaprosił weteranów
Na granicy stratosfery
Koło zamachowe gospodarki
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Wsparcie ma znaczenie
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Równanie z „Iksem”
Innowacje dla bezpieczeństwa
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Podchorążowie w dżungli
Trening działań połączonych
Bez zmian w emeryturach
Generał z cienia
Ważne decyzje w Brukseli
Podróż w ciemność
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO