Ponad 350 dzieci z zespołów tanecznych i wokalnych działających przy klubach wojskowych z całej Polski wzięło udział w 20 Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego w Kołobrzegu. Grand Prix zdobyły „Biedronki i Przyjaciele” z Klubu 1 Pułku Saperów w Brzegu oraz zespół „Euforia” z Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.
– Cieszę się, że tegoroczny, jubileuszowy festiwal poświęcony jest stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości, a także stuleciu utworzenia lotnictwa polskiego oraz marynarki wojennej – powiedziała Agnieszka Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej podczas uroczystego otwarcia 20 Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego „Kolorowa Niepodległa” w Kołobrzegu.
Trwające cztery dni konkursowe zmagania zgromadziły 350 młodych artystów z całej Polski. Zaprezentowało się 16 zespołów tanecznych i wokalnych działających przy klubach wojskowych m.in. w Słupsku, Bydgoszczy, Brzegu,Przemyślu, Żaganiu, Lublińcu czy Gdyni. – Kluby te zrzeszają nie tylko rodziny żołnierzy oraz pracowników wojska, ale także całe lokalne społeczności – podkreśla płk Artur Gałecki, dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, które jest organizatorem festiwalu.
Oprócz konkursowych występów w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu zespoły zaprezentowały się także szerszej publiczności: mieszkańcom miasta, wczasowiczom i kuracjuszom, podczas koncertów na scenie przy porcie.
Festiwalowi towarzyszyła również wystawa prac laureatów trzech konkursów plastycznych zorganizowanych w tym roku przez WCEO i związanych ze 100-leciem polskiego lotnictwa, marynarki wojennej oraz jubileuszem odzyskania niepodległości. – Dzieci pokazały Niepodległą za pośrednictwem obrazów „malowanych”: słowem, tańcem i pędzlem – podsumował płk Gałecki.
Zwieńczeniem festiwalu był koncert galowy, podczas którego ogłoszono wyniki konkursu. W tym roku przyznano dwie nagrody Grand Prix Ministra Obrony Narodowej. Otrzymały je zespoły: „Biedronki i Przyjaciele” z Klubu 1 Pułku Saperów w Brzegu oraz „Euforia” z Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.
– Festiwal był pokazem niezwykłych umiejętności, talentu, pasji, ale także zaangażowania i ciężkiej pracy młodych ludzi, i niezwykle cieszy, że tyle pozytywnej energii jest zgromadzonej wokół klubów wojskowych. To ogromny potencjał, w który trzeba inwestować – uważa Mateusz Kurzejewski, zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego MON.
Jak dodaje Kurzejewski, jednym z zadań resortu obrony jest kultywowanie tradycji narodowych, orężnych i patriotyzmu, a festiwal w Kołobrzegu jest świetnym przykładem angażowania się ministerstwa w tego rodzaju inicjatywy. – Będziemy dalej wspierać młodych ludzi, którym bliskie są patriotyczne postawy i tematyka wojskowa – obiecuje zastępca dyrektora CO MON.
Festiwal został objęty honorowym patronatem przez Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej.
Katalog prac wyróżnionych w konkursie historyczno-plastycznym zorganizowanym przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.
autor zdjęć: sierż. Krzysztof Grymułek / DORSZ
komentarze