Amerykański serwis internetowy Army Times poinformował o zwiększeniu ilości uzbrojenia i sprzętu wojskowego magazynowanych w Europie na wypadek sytuacji kryzysowej. W tym roku do Europy Zachodniej ma trafić wyposażenie dla ciężkiej brygady, czyli kilkaset czołgów i różnego typu pojazdów opancerzonych. Jednocześnie US Army chce przyspieszyć modernizację swych jednostek pancernych.
Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie rozpoczęła się niedługo po tym, gdy Amerykanie wywieźli z europejskich magazynów czołgi Abrams i bojowe wozy piechoty Bradley. Polityka Moskwy sprawiła, że Waszyngton zdecydował się rozmieścić jednostkę ciężką wojsk lądowych na terytoriach wschodnioeuropejskich sojuszników z NATO, w tym Polski. Od stycznia 2017 roku na wschodnią flankę zaczęli przybywać żołnierze i sprzęt 3 Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego (Armored Brigade Combat Team, ABCT) z 4 Dywizji Piechoty w Fort Carson w Kolorado.
Odpowiedzią na agresywne zachowanie Moskwy była także decyzja o odtworzeniu na terenie Europy magazynów z wyposażeniem, które w razie kryzysu posłuży amerykańskim żołnierzom przerzuconym na Stary Kontynent. To rozwiązanie stosowane w czasach zimnej wojny. Pentagon zdecydował, że w Europie zostaną zmagazynowane uzbrojenie i sprzęt należące do 3 ABCT z 4 DP, gdy ta zakończy swą dziewięciomiesięczną zmianę. Jeszcze zanim ta jednostka przybyła do Europy, USA podjęły rozmowy z Belgią, Holandią i Niemcami w sprawie lokalizacji składów na ich terytoriach. Ostatecznie ustalono, że powstaną one w Eygelshoven w Holandii, Zutendaal w Belgii oraz w Miesau i Dülmen w Niemczech.
Amerykanie planują w tym roku przenieść do Europy wyposażenie dla drugiego ABCT. Ale na tym nie poprzestaną. – Cały sprzęt dla dywizji pancernej znajdzie się tutaj w ciągu pięciu lat – zapowiedział gen. por. Ben Hodges, który do połowy grudnia 2017 roku był dowódcą US Army w Europie. Oznacza to, że poza sprzętem dla drugiego ABCT do Europy zostanie przetransportowany ekwipunek dla brygad artylerii i wsparcia oraz dowództwa dywizji. Trzecią brygadę dywizji ma stanowić brygada rotacyjnie rozmieszczona na wschodniej flance NATO.
Army Times w tekście opublikowanym 7 marca przytoczył wypowiedź gen. por. Johna Murray’a , zastępcy szefa sztabu US Army ds. programów rozwojowych, o przyspieszeniu modernizacji sprzętu pancernego. – Przed dwoma laty powiedziałbym, że zmodernizujemy jeden ABCT w ciągu dwóch i pół roku. Dziś powiem, że będziemy unowocześniać jeden ABCT w roku – oświadczył generał. Jednocześnie Murray stwierdził, że większe tempo modernizacji posiadanego uzbrojenia umożliwi szybsze przejście do produkcji nowego. Podkreślił, że w priorytetowym programie budowy następcy wozu Bradley, a więc pojazdu nowej generacji, doszło do znaczących postępów.
Trzonem każdego ABCT są trzy bataliony manewrowe, pancerno-zmechanizowane. Poza tym w jego składzie są bataliony : dowodzenia, artylerii, rozpoznawczy (ze względu na tradycje kawaleryjskie nazywany szwadronem) i wsparcia oraz kompania dowodzenia. ABCT ma m.in. 87 czołgów, 142 bojowe wozy piechoty Bradley i ich wersje specjalistyczne oraz 130 pojazdów na platformie gąsienicowego transportera M113. Wsparcie ogniowe zapewnia 18 dział samobieżnych M109A6/A7 kalibru 155 mm. W US Army i Army National Guard jest 15 ciężkich brygad, jednak planuje się utworzenie jeszcze jednej.
komentarze