Polska Grupa Zbrojeniowa dołączyła do nadzorowanego przez Europejską Agencję Obrony programu Ocean 2020. Specjaliści z PGZ razem z inżynierami z ponad 40 europejskich firm i ośrodków badawczych będą pracować nad nowymi morskimi dronami rozpoznawczymi, zarówno latającymi, jak i pływającymi. Konstrukcje już w 2019 roku mają przejść testy.
Preparatory Action on DefenceResearch (PADR) to projekt realizowany od 2015 roku przez Komisję Europejską i Europejską Agencję Obrony (EDA, European Defence Agency). Jego celem jest usprawnienie prac badawczych nad technologiami obronnymi w państwach Unii Europejskiej. Jednym z pierwszych wielonarodowych programów badawczo-rozwojowych, które będą realizowane w ramach PADR (i finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego), jest Ocean 2020. Zgodnie z jego założeniem europejscy inżynierowie mają skonstruować nowe bezzałogowe statki powietrzne, platformy nawodne i podwodne do rozpoznania oraz nadzorowania akwenów morskich.
Liderem projektu jest włoski koncern Leonardo, a w skład zespołu Ocean 2020 wchodzą ministerstwa obrony: Włoch, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Litwy, Szwecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Estonii i Holandii oraz ponad 40 dużych firm zbrojeniowych z Europy, m.in.: Indra, Safran, Saab, MBDA, Hensoldt, IntracomDefense Electronics, Fincantieri i QinetiQ, a także ośrodki badawcze, np. Fraunhofer.
Choć polskie Ministerstwo Obrony Narodowej nie zdecydowało jeszcze, czy dołączy do Ocean 2020, to nasz kraj będzie miał w nim swój wkład. Polska Grupa Zbrojeniowa i wchodzący w jej skład Ośrodek Badań Rozwojowych Centrum Techniki Morskiej S.A. postanowiły przyłączyć się do prac. – Udział w projekcie Ocean 2020 to dla nas doskonała okazja do zdobycia nowych kompetencji oraz rozbudowy portfolio rozwiązań, które oferujemy Siłom Zbrojnym RP i naszym sojusznikom – podkreśla Maciej Lew-Mirski, członek zarządu PGZ.
Polscy inżynierowie (w projekt będzie ich zaangażowanych kilkudziesięciu) podzielą się z kolegami po fachu z innych krajów (w ramach bilateralnych wizyt) m.in. swoimi doświadczeniami zdobytymi podczas prac nad systemami obserwacyjnymi i rozpoznawczymi okrętów przeciwminowych Kormoran. Z kolei naszych specjalistów bardzo interesuje integracja różnych rozwiązań (interoperacyjność) oraz radarowe systemy rozpoznawcze.
Prototypy nowych dronów mają być gotowe bardzo szybko, bo już na przyszły rok zaplanowano ich testy. Odbędą się one na Morzu Śródziemnym, a organizatorem ćwiczeń będzie włoska marynarka wojenna i koncern Leonardo. W ramach Ocean 2020 wypracowane zostaną także rozwiązania techniczne, dzięki którym narodowe morskie systemy do zwiadu i rozpoznania będą lepiej współpracować z produktami tej samej klasy z innych państw UE. Głównym celem Ocean 2020 jest bowiem stworzenie takich konstrukcji, które usprawnią kontrolę obszarów morskich wokół Unii Europejskiej.
Ćwiczenia (wraz z testami) podsumowujące cały projekt odbędą się za dwa lata nad Bałtykiem, zorganizuje je Szwecja.
autor zdjęć: navair.navy.mil
komentarze