Na bazie Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim powstanie szkoła podoficerska tej formacji. Placówka zostanie otwarta 1 lipca 2019 roku, a pierwsze kursy rozpoczną się już we wrześniu. Kształcić się tu będą m.in. szeregowi aspirujący do korpusu podoficerskiego oraz podoficerowie chcący podnieść swoje kwalifikacje. Rocznie będzie to około 100–120 żołnierzy.
Najlepsi szeregowi zawodowi, z piątkami z opiniowania i odpowiednim stażem służby, mogą ubiegać się o miejsca na kursach podoficerskich. W zależności od rodzaju sił zbrojnych, w których służy dany szeregowy, prowadzone są one w trzech szkołach – w Poznaniu, Dęblinie i Ustce. Szeregowi służący w Żandarmerii Wojskowej, niemającej własnej placówki, półroczne kursy odbywają pod patronatem Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu.
W praktyce obecna liczba absolwentów (60 w 2017 r.) nie zaspokaja potrzeb Żandarmerii Wojskowej pod względem obsady pierwszych stanowisk dowódczych i specjalistycznych w korpusie podoficerów. Ponadto szkolenie jest realizowane w dwóch miejscach: ogólnowojskowe jest prowadzone w stolicy Wielkopolski, a specjalistyczne – w Centrum Szkolenia ŻW w Mińsku Mazowieckim. Co więcej, w przypadku szeregowych kształcących się na podoficerów ŻW, nie do końca też sprawdzają się programy kształcenia. Nie w pełni uwzględniają one chociażby specyfikę służby formacji, w tym szczegółowe zagadnienia dotyczące służby w prewencji czy pionach dochodzeniowo-śledczym i kryminalnym.
Z tych między innymi powodów już niebawem żandarmi będą mieć własną szkołę podoficerską. Zasadność jej utworzenia dostrzegłminister obrony narodowej, który jeszcze w październiku ubiegłego roku dał zielone światło dla tej inicjatywy. Teraz w MON-ie przygotowany został projekt rozporządzenia w tej sprawie.
– Stworzenie żandarmskiej szkoły podoficerskiej zoptymalizuje proces szkolenia. Nasze kierownictwo na bieżąco, według potrzeb będzie określać liczbę miejsc i kierunki szkoleń. Dodatkowo zminimalizujemy biurokrację, bo teraz, choć szkolenie żandarmów w Poznaniu trwa tylko dwa tygodnie, to za kluczowe dokumenty odpowiada właśnie tamtejsza Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych – wyjaśnia ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej.
Na kursy do Mińska Mazowieckiego
Zgodnie z dokumentem Szkoła Podoficerska Żandarmerii Wojskowej powstanie 1 lipca 2019 roku w Mińsku Mazowieckim. Zostanie podporządkowana komendantowi działającego na tym terenie Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej. Programy kształcenia będą tworzone przez wyspecjalizowaną kadrę szkoleniową, a nadzór na procesem kształcenia obejmie komendant główny ŻW. Na potrzeby szkoły, od 2019 roku zwiększy się też stan etatowy ŻW o 42 stanowiska żołnierzy zawodowych oraz dwa stanowiska pracowników wojska.
– Posiadanie własnej placówki i zwiększenie ukompletowania stanowisk podoficerskich pozytywnie wpłynie też na jakość i terminowość realizacji zadań oraz zwiększenie możliwości wykonywania ustawowych zadań ŻW. To z kolei wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz dyscypliny wojskowej – mówi ppłk Karpienko.
W tworzonej szkole podoficerskiej będą prowadzone szkolenia szeregowych zawodowych na pierwszy stopień podoficerski w Żandarmerii Wojskowej, kursy kwalifikacyjne na podoficera i podoficera starszego oraz kursy doskonalące dla podoficerów ŻW. Ponadto będą się tu odbywać kursy doskonalące mające na celu przekwalifikowanie podoficerów innych rodzajów sił zbrojnych przenoszonych do Żandarmerii Wojskowej lub powołanych z rezerw osobowych. Na potrzeby przygotowania rezerw mobilizacyjnych w korpusie podoficerów w nowo powstałej placówce będą się też szkolić rezerwiści. Kursy będą przechodzić także podoficerowie pozostający na przydziałach mobilizacyjnych w jednostkach Żandarmerii Wojskowej. Szacuje się, że rocznie w Szkole Podoficerskiej ŻW będzie się kształcić od 100 do 120 żołnierzy.
Jak ocenia MON, koszty utworzenia placówki nie będą duże. Po pierwsze dlatego, że szkoła będzie funkcjonować tuż przy Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej, a co się z tym wiąże będzie mogła korzystać np. z istniejącej bazy szkoleniowej i zaplecza dydaktycznego. Jak przekonują przedstawiciele resortu, w grę nie wchodzą więc żadne inwestycje budowlane ani remontowe. Planowane jest natomiast kupno czterech sztuk bezprzewodowego trenażera laserowego. Koszt wyniesie ok. 250 tys. zł, a zakup będzie zrealizowany w ramach programu modernizacji technicznej.
Ogółem powstanie placówki kształcącej przyszłych podoficerów ŻW będzie kosztowało budżet MON ok. 37 mln zł w ciągu dziesięciu lat. Utworzenie szkoły planowane jest od 1 lipca 2019 roku, a pierwsze kursy mają ruszyć już we wrześniu tego samego roku.
autor zdjęć: Michał Niwicz
komentarze