Tak jak wy czerpaliście siłę ze swoich poprzedników: powstańców i legionistów, tak my czerpiemy ją z Was – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podczas świątecznego spotkania dla weteranów walk o niepodległość. Do Warszawy przyjechało prawie dwustu kombatantów. Goście przełamali się opłatkiem i wysłuchali koncertu kolęd.
Spotkanie odbyło się w jednej z sal katedry polowej Wojska Polskiego. Aby przełamać się opłatkiem, przyjechali działacze związków i stowarzyszeń kombatanckich z całej Polski, weterani walk o niepodległość, ofiary represji komunistycznych, sybiracy, żołnierze wyklęci, byli więźniowie polityczni. – Życzę Wam, szanowni kombatanci, abyście byli z nami jak najdłużej, dzielili się Waszymi wartościami i Waszym sercem – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który zaprosił weteranów.
Podczas wystąpienia przypomniał kolędę napisaną po Powstaniu Warszawskim. Opowiada ona, że wśród osób składających cenne dary Dzieciątku był powstaniec, który oddał serce. – To najpiękniejszy dar, jaki można przekazać. Wy też go składaliście, walcząc o naszą wolność i niepodległość – mówił Kasprzyk. Dodał też, że tak jak dzisiejsi kombatanci czerpali siłę ze swoich poprzedników: powstańców i legionistów, tak my dziś czerpiemy ją z ich dokonań. – Jesteście Rzeczypospolitej i nam potrzebni – zakończył szef UdsKiOR.
Z kolei senator Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podkreślała, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o polskich weteranach, ponieważ przez wiele lat nie byli oni należycie honorowani. – Cieszę się, że spędzam ten świąteczny czas z Wami i życzę, abyśmy w przyszłym roku spotkali się w tym samym gronie – mówił Bartłomiej Grabski, wiceminister obrony. Natomiast Marek Kuchciński, marszałek Sejmu, w liście do kombatantów życzył im zdrowia, sił i optymizmu, akcentując, że to ich poświęceniu zawdzięczamy wolność ojczyzny.
Obecni uczcili minutą ciszy kolegów, którzy odeszli w ostatnim roku, a Józef Guzdek, biskup polowy WP, odmówił modlitwę za wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę. Potem kombatanci i goście przełamali się opłatkiem. – Jestem na takim spotkaniu po raz drugi i uważam, że to wspaniała okazja, aby zobaczyć dawnych kolegów, tym bardziej że nie zostało nas już zbyt wielu – mówił 91-letni mjr Ireneusz Hurynowicz, żołnierz 6 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.
Weterani walk o niepodległość wysłuchali także koncertu kolęd w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
autor zdjęć: Anna Dąbrowska
komentarze