Co odróżnia uczniów w mundurach od pozostałych? Dlaczego młodzież wybiera wojskową edukację? Jak wygląda nauka w klasach mundurowych? Małgorzata Schwarzgruber odwiedziła uczniów 51 Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Rembertowie.
Dlaczego młodzi ludzie w wieku 16 lat chcą włożyć mundur? – Główna motywacja to chęć podjęcia służby wojskowej albo pracy w instytucjach systemu bezpieczeństwa państwa, a także tradycje rodzinne – odpowiada Elżbieta Szepietowska-Paluch, dyrektor 51 Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Rembertowie. Pierwsza klasa mundurowa powstała tam w 2015 roku, ale dyrektor Elżbieta Szepietowska-Paluch przypomina, że już w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia szkoła współpracowała ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego.
Damian Woźniak z klasy IIIa żartuje, że nie miał wyjścia – musi zostać żołnierzem, bo jego przodkowie w linii męskiej byli oficerami. Pradziadek walczył w Armii Krajowej, dziadek był marynarzem, pływał m.in. na OORP „Garland”, „Piorun” i „Błyskawica”, a ojciec służył w 2 Regionalnej Bazie Logistycznej. Damian po maturze chce zdawać do Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. – Przygotowuję się do służby. Wojsko to moja pasja – mówi, i tę pasję czuć w jego opowieści. W czasie Święta Wojska Polskiego brał udział w defiladzie razem z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza. Szedł w pierwszej czwórce jako kierunkowy. – To było dla mnie ogromne wyróżnienie – przyznaje. Rodzinne wzorce ma także Rafał Kossowski z klasy IIa – jego ojciec jest żołnierzem Żandarmerii Wojskowej. Rafał myśli o podobnej ścieżce kariery: najpierw studia w Akademii Wojsk Lądowych, a potem Żandarmeria. – To nie tylko służba ojczyźnie, lecz także ciekawa praca – podkreśla. – Może wcześniej wstąpię również do OT? – rozmyśla.
Więcej o klasach wojskowych w listopadowym numerze „Polski Zbrojnej”.
autor zdjęć: arch. ASzWoj
komentarze