Żandarmeria Wojskowa rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która rozprowadzała narkotyki na terenie jednostek wojskowych. Do tej pory zatrzymano 12 osób, w tym sześciu żołnierzy 15 Brygady Zmechanizowanej. Wyjaśnieniem sprawy zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Śledczy postawili już pierwsze zarzuty – dowiedział się portal polska-zbrojna.pl.
Dwanaście osób zajmujących się dystrybucją narkotyków na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zostało zatrzymanych w dniach 8–9 maja. – Sprawą zajmował się oddział Żandarmerii Wojskowej z Elbląga. Wśród zatrzymanych było sześciu cywili, więc podczas pracy żandarmi współpracowali z policją – mówi ppłk Marcin Wiącek, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Komendy Głównej ŻW. Oficer dodaje, że w chwili zatrzymania żołnierze byli pod wpływem środków odurzających. Na miejscu odkryto hodowlę konopi oraz znaleziono sprzęt do porcjowania narkotyków. – Zabezpieczyliśmy 74 krzaki konopi indyjskich oraz przygotowane już do sprzedaży marihuanę i amfetaminę. W sumie 1700 porcji narkotyków – zaznacza podpułkownik.
Sprawą zatrzymanych żołnierzy zajmuje się Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. – Postawiono im zarzuty popełnienia przestępstw z art. 59 oraz art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, czyli nielegalnego posiadania i udzielania substancji odurzających w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Zostały także wydane postanowienia o oddaniu zatrzymanych pod dozór policji i przełożonych wojskowych – mówi polsce-zbrojnej.pl prokurator Michał Dziekański, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. – Ponieważ prokuratorzy cały czas prowadzą postępowanie sprawdzające na terenie jednostek, charakter zarzutów może jeszcze się zmienić.
Żołnierzom grozi od roku do 10 lat więzienia. Powinni także liczyć się z konsekwencjami dyscyplinarnymi. – W wojsku nie ma miejsca na działalność przestępczą. Wszyscy czekamy na rozwiązanie tej sprawy – mówi ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Zatrzymanie członków zorganizowanej grupy przestępczej nie jest pierwszą interwencją w 15 Brygadzie Zmechanizowanej. W ubiegłym roku trzem żołnierzom z tej jednostki postawiono zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej oraz znieważenia policjantów i pracownika hotelu. Podczas zdarzenia wszyscy oskarżeni znajdowali się pod wpływem alkoholu. Wówczas żołnierze zostali zawieszeni w wykonywaniu obowiązków służbowych, a dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych podjął decyzję o wszczęciu procedury zmierzającej do usunięcia żołnierzy ze służby wojskowej.
autor zdjęć: Sylwia Guzowska
komentarze