Salwa honorowa oraz defilada pododdziałów – na Placu Zamkowym w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział referendum w sprawie zmian w obowiązującej obecnie ustawie zasadniczej. Miałoby się ono odbyć w przyszłym roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
– 3 maja 1791 roku w Zamku Królewskim w Sali Senatorskiej w obecności króla Stanisława Augusta przyjęto Konstytucję 3 Maja. Ustawę rządową, z której my, Polacy, jesteśmy do dziś tak ogromnie dumni i której rocznicę uchwalenia czcimy w wolnej Polsce, ale też czciliśmy ją wtedy, gdy wolnej Polski nie było – mówił prezydent podczas obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja, które odbyły się na Placu Zamkowym. W uroczystościach wzięli udział premier Beata Szydło, Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz najważniejsi dowódcy WP.
Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że uchwalona wówczas konstytucja, mimo, że obowiązywała ,,zaledwie przez chwilę i której postanowień w większości nie udało się wcielić w życie, niosła za sobą ideę budowy silnego i wolnego państwa, nadzieję suwerenności, oraz świadomość, że sami pokonamy odwiecznych wrogów i będziemy sami decydować o sobie w wolnym kraju’'. – Mamy powód do dumy, bo potrafiliśmy marzyć i walczyć o silną i wolną Polskę, bo udało nam się stworzyć konstytucję dającą wolność kolejnym warstwom społecznym, dającą sprawiedliwość, nadzieję odbudowy silnego państwa. Na pewno możemy być dumni z konstytucji i tamtych Polaków, którzy byli jej ojcami, którzy najpierw walczyli o nią, a potem o wolność Polski – stwierdził.
Prezydent zaznaczył także, że dziś Polska jest wolna i suwerenna, a jej władze są wybierane w demokratycznych wyborach. Mamy też świetnie wyszkoloną armię i jesteśmy członkami wielu międzynarodowych organizacji, między innymi – Sojuszu Północnoatlantyckiego. Mimo tego, jak zauważył prezydent Duda, ,,powinniśmy wiele rzeczy zmienić, odzyskać, chociażby narodowy majątek, odtworzyć, zbudować, ale przede wszystkim wykorzystać potencjał, który jest w nas’'.
Zapowiedź nowej konstytucji
Andrzej Duda nawiązał do obecnie obowiązującej konstytucji. Przypomniał, że została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku. – Moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć, czy konstytucja obowiązująca w Polsce od 20 lat funkcjonuje dobrze, czy są zadowoleni z tego modelu ustrojowego, czy też wymaga on zmian, a Polska i Polacy zasługują na nową konstytucję. Chcę, aby w sprawie Konstytucji Rzeczypospolitej odbyło się w naszym kraju w przyszłym roku, roku 100-lecia niepodległości, referendum – powiedział.
Prezydent podkreślał także, że dyskusję na temat zmian w konstytucji można przeprowadzić ponad podziałami politycznymi, i z udziałem całego społeczeństwa. – Wierzę, że jesteśmy w stanie jako społeczeństwo stworzyć konstytucję, która będzie czerpała z dorobku 226 lat Konstytucji Majowej, z dorobku prawie 30 lat od 1989 roku, wolności i 20 lat obowiązywania konstytucji z 1997 roku. Wierzę, że jesteśmy w stanie jako społeczeństwo stworzyć konstytucję i że będzie ona na miarę 100-lecia niepodległości, i wolnej Rzeczypospolitej. Rzeczypospolitej – podkreślił. Prezydent nie podał jednak konkretnych propozycji zmian w ustawie zasadniczej.
Ordery dla zasłużonych
Obchody Trzeciego Maja rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, którą koncelebrował kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Następnie, podczas uroczystości na Zamku Królewskim, prezydent wręczył osobom szczególnie zasłużonym Ordery Orła Białego, czyli najstarsze i najwyższe polskie odznaczenie. – Dla ojczyzny poświęciliście całe życie. Dla ojczyzny rozumianej jako bliźni, człowiek. Dla ojczyzny wolnej, ojczyzny, którą trzeba rozsławiać poprzez dorobek jej synów. Bardzo serdecznie za to dziękuję – mówił Andrzej Duda.
Ordery Orła Białego otrzymali: Adam Tadeusz Bujak, artysta, fotografik za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i popularyzowania kultury chrześcijańskiej, prof. dr hab. n. med. Mieczysław Rajmund Chorąży, lekarz - onkolog, za zasługi dla rozwoju polskiej medycyny, Jan Krzysztof Kelus poeta, kompozytor, działacz i pieśniarz opozycji demokratycznej w PRL, za zasługi w ubogacaniu dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej Polskiej, a także za niezłomną i bohaterską postawę w obronie godności i praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Zofia Władysława Mertens w uznaniu znamienitych zasług w działalności społecznej i charytatywnej na rzecz repatriantów z Kazachstanu oraz ofiarną postawę w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi, a także prof. dr hab. Mieczysław Aleksander Tomaszewski, teoretyk muzyki, w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania polskiej kultury muzycznej oraz za osiągnięcia w pracy naukowej, artystycznej i twórczej.
Oficjalne obchody Trzeciego Maja zakończyła defilada pododdziałów.
autor zdjęć: Michał Niwicz, Krzysztof Sitkowski/KPRM
komentarze