W niedzielę w 240 miastach w Polsce, a także w Wilnie, Nowym Jorku i Chicago wyruszy Bieg Tropem Wilczym. By uczcić pamięć żołnierzy niezłomnych, wystartuje 65 tysięcy osób. Wśród nich nie zabraknie reprezentantów wojska. W hołdzie niezłomnym pobiegną żołnierze służący na misjach oraz Amerykanie, którzy stacjonują w Polsce.
– Żołnierze wyklęci zmieniali Polskę. Dziś młode pokolenie żyje w zupełnie innych warunkach, ale utożsamia się z ich wartościami – mówił podczas konferencji prasowej dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Dodawał, że współczesna młodzież, podobnie jak pokolenie niezłomnych, wzoruje się na bohaterach z historii. – Część biegaczy pobiegnie w koszulkach z wizerunkiem „Inki”. To przecież była ich rówieśnica – mówił szef IPN. Podkreślił, że żołnierze walczący o niepodległość po 1945 roku oddawali życie za wolną Polskę i właśnie dlatego nowe pokolenie „przyjęło ich jako swoich”. – W niedzielę młodzi ludzie pobiegną ich śladami – podkreślał.
Ambasadorem biegu został aktor Jacek Rozenek. – Dzięki takim wydarzeniom historia może nauczyć nas dyskutować o przyszłości bez agresji wobec drugiego człowieka, jego inności i poglądów – mówił artysta.
Sportowa lekcja historii
Bieg Wilczym Tropem odbędzie się 26 lutego, czyli kilka dni przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W 240 miastach w całym kraju, a także w Wilnie, Nowym Jorku i Chicago pobiegnie 65 tysięcy osób. Każda z nich otrzyma koszulkę z wizerunkiem jednego z żołnierzy niezłomnych: Józefa Bandzo „Jastrzębia”, Pawła Jasienicy „Nowiny”, Wandy Czarneckiej-Minkiewicz „Danki”, Lidii Lwow-Eberle „Lali”, Lucjana Minkiewicza „Wiktora”, Franciszka Niepokólczyckiego „Teodora”, „Żejmana”, Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, Danuty Siedzikówny „Inki”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”. – Tym, co nas łączy, jest historia – mówiła Barbara Konarska, rzecznik prasowy biegu. – Co roku wybieramy ikony tego wydarzenia, bo nie chcemy mówić o cyfrach, lecz o konkretnych ludziach – dodała.
Każdy uczestnik imprezy będzie mógł sam zadecydować, czy chce pokonać dystans pięciu czy dziesięciu kilometrów. W każdym z miast zostanie przygotowana także trasa licząca 1963 metry. W ten sposób organizatorzy chcą upamiętnić śmierć ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego, Józefa Franczaka „Lalka”, który został zastrzelony 21 października 1963 roku. Na mecie wszyscy zawodnicy otrzymają pamiątkowy medal.
W 40 garnizonach i na misji
Patronat honorowy nad tegoroczną imprezą objęło Ministerstwo Obrony Narodowej. Jej ambasadorem został między innymi ppłk Grzegorz Kaliciak, który w 2004 roku podczas misji wojskowej w Iraku dowodził obroną ratusza w Karbali.
W upamiętnienie żołnierzy niezłomnych włączają się także jednostki z różnych rejonów Polski. Przygotowano biegi w 40 garnizonach. – 17 Brygada Zmechanizowana organizuje takie przedsięwzięcia w trzech miejscach: w Głębokiem, w Sulęcinie i Krośnie Odrzańskim – mówi porucznik Joanna Mazur, oficer prasowy 17 BZ. – Tego dnia złożymy również kwiaty pod pomnikiem ku czci żołnierzy wyklętych w parku 750-lecia w Gorzowie Wielkopolskim – dodaje.
Z kolei bieg, który odbędzie się w Gnieźnie, honorowym patronatem objął dowódca 33 Bazy Lotnictwa Transportowego płk pil. Mieczysław Andrzej Gaudyn. Wojskowi wystartują także w Chełmie. – Pobiegniemy w mundurach, aby pokazać, że Wojsko Polskie pamięta o tych, którzy po 1945 roku walczyli o niepodległość – mówi ppor. Kamil Zdulski, dowódca plutonu zmechanizowanego z 1 Batalionu Zmechanizowanego.
Ku czci żołnierzy wyklętych pobiegną także żołnierze, którzy pełnią służbę poza granicami kraju. Bieg Tropem Wilczym odbędzie się Kuwejcie, Iraku, Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Niezłomnych uczczą również amerykańscy żołnierze, którzy stacjonują w Polsce. Wystartują w Skwierzynie, gdzie sportowe wydarzenie organizuje 35 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej.
Zapisy w toku
Bieg Tropem Wilczym odbędzie się już po raz piaty. Pierwsza edycja imprezy miała miejsce w 2013 roku w lesie nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego. Rok później biegacze rywalizowali w warszawskim parku Skaryszewskim, a z czasem biegi ku pamięci niezłomnych organizowano już w całym kraju. Tegoroczna impreza ma być rekordowa – zapisy wciąż trwają. Szczegółowe informację o tym, gdzie odbywają się biegi oraz czy można dołączyć do rywalizacji, znajdują się na stronie organizatora – tropemwilczym.pl.
autor zdjęć: materiały organizatora, Magdalena Miernicka
komentarze