moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze idą do Częstochowy

W dziesięć dni muszą pokonać ponad 300 kilometrów. Z Warszawy na Jasną Górę wyruszyło 600 żołnierzy oraz zaproszeni wojskowi z innych armii. Wielu idzie z określoną intencją. – Pielgrzymi podejmują ten trud, ponieważ chcą pogłębić wiarę lub za coś podziękować Bogu – mówi ksiądz Paweł Piątek z Ordynariatu Polowego. Pątników pożegnał wiceminister obrony Bartosz Kownacki.


Pielgrzymi rozpoczęli dzień od mszy świętej, która odbyła się w katedrze polowej Wojska Polskiego. Nabożeństwo celebrował ksiądz pułkownik January Wątroba. – Życzę, aby każdy z was na tym pielgrzymim szlaku odnalazł drogi, po których chce was prowadzić Jezus Chrystus – mówił duchowny.

Po mszy pątnicy udali się na warszawską Starówkę. Tam przyłączyli się do Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Po błogosławieństwie udzielonym przez biskupa Michała Janochę, pielgrzymi wyruszyli w kierunku Jasnej Góry.

W pielgrzymce uczestniczą żołnierze zawodowi, ich rodziny oraz pracownicy wojska. – Żołnierze podejmują trud pokonania tej trasy, ponieważ szukają drogi do Boga, chcą pogłębić swoją wiarę lub za coś podziękować – mówi ksiądz Paweł Piątek z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, który organizuje pielgrzymkę.


Żołnierze przyznają, że wielu idzie do Częstochowy w określonej intencji. – Idę z intencją dla Maryi. Dla siebie nic nie chcę – mówi starszy szeregowy Jarosław Jaworski z 8 Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina. Natomiast pułkownik Witold Kostrzewa z Biura do spraw Proobronnych MON chce w ten sposób podziękować Bogu za służbę w armii. W podobnej intencji na Jasną Górę idzie pułkownik Andrzej Konkiewicz z Departamentu Prawnego resortu obrony. Obaj uczestniczą w wojskowej pielgrzymce po raz pierwszy. – Do tej pory nie pozwalały mi na to obowiązki, ale w przyszłym roku kończę trzydziestoletnią służbę i postanowiłem, że muszę znaleźć czas, aby także duchowo pożegnać się z armią – mówi płk Konkiewicz.

Sierżant Tomasz Kędziora z 23 Pułku Artylerii z Bolesławca bierze udział w pielgrzymce po raz dziewiąty. Ma wyjątkową misję – niesie ze sobą intencje przyjaciół. On sam chciałby prosić tylko o zdrowie dla rodziców. Za rodzinę chciałby się też pomodlić starszy szeregowy Sławomir Jaranowski z 34 Chojnickiego Batalionu Radiotechnicznego.

Pielgrzymi przez 10 dni mają do pokonania 325 kilometrów, każdego dnia będą iść 30–40 kilometrów. Ale wszyscy zgodnie przyznają, że taka odległość nie robi na nich wrażenia. – Jestem żołnierzem, więc dbam o formę na co dzień – mówi sierżant Kędziora. – Chociaż pierwszy dzień jest najtrudniejszy, więc pewnie już dziś kilka osób zrezygnuje – dodaje. St. szer. Jaworski, który tę drogę pokonuje już po raz drugi, dodaje, że w marszu pomaga modlitwa. – Są chwile kiedy wyjątkowo ciężko się idzie, ale wiara naprawdę dodaje siły – mówi.


Starszy szeregowy Tomasz Rożniatowski z 1 Brzeskiego Pułku Saperów podkreśla, że wreszcie ma wiele czasu na przemyślenia. – W ciągu roku człowiek jest zaganiany. Żona, dzieci, studia, a teraz jest czas, aby zastanowić się nad życiem, coś zaplanować – mówi.

Najpotrzebniejsze rzeczy pielgrzymi trzymają w plecakach, które mają cały czas przy sobie. St. szer. Jaranowski, uznał, że będą niezbędne leki, sztućce, kubek, chusteczki higieniczne, różaniec i śpiewnik. – Plastry też mam, ale myślę, że nie będą potrzebne – mówi. Natomiast st. szer. Rożniatowski do podręcznego bagażu spakował kartusze z gazem (naboje) do kuchenki, kawę i cukier, bo – jak mówi – jest kawoszem.

Jedyne, czego się obawiają się uczestnicy pielgrzymki, to pogoda. – Kiedy temperatura sięga 30 stopni, jest bardzo ciężko, ale z bożą pomocą damy radę – zapewnia ksiądz podporucznik Antoni Humeniuk, który na pielgrzymkę przyjechał z 5 Batalionu Dowodzenia z Krakowa.


Co odróżnia wojskową pielgrzymkę od cywilnej? Przede wszystkim logistyka. Wszyscy żołnierze mają zagwarantowane wyżywienie oraz noclegi z dostępem do łazienki. Natomiast pątnicy, którzy uczestniczą w akademickiej warszawskiej pielgrzymce metropolitalnej mają zapewnione jedynie miejsce na rozstawienie namiotu.

O zaplecze dla żołnierzy zadbała 2 Regionalna Baza Logistyczna i 26 Wojskowy Oddział Gospodarczy z Zegrza. – Wbrew pozorom zorganizowanie obozowiska dla tylu osób nie jest prostą sprawą – mówi pułkownik Dariusz Nagrabski, zastępca komendanta 2 Regionalnej Bazy Logistycznej. Na potrzeby pielgrzymki wojsko przygotowało 70 namiotów. Jak mówi płk Nagrabski, w każdym ma być przygotowane miejsce dla 10 pielgrzymów, ale część namiotów będzie też przeznaczona na zaplecze socjalne i techniczne, takie jak suszarnia czy przechowalnia sprzętu.


Ordynariat Polowy do udziału w pielgrzymce zaprosił też gości z zagranicy. Razem z Wojskiem Polskim na Jasną Górę idą żołnierze z Litwy, Słowacji, Chorwacji, Niemiec, Francji, Włoch. Stany Zjednoczone reprezentuje pięciu gwardzistów. – To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę tu być razem z Polakami – mówi starszy sierżant Keight Albaugh. – Uczestniczę w tej pielgrzymce, ponieważ chciałbym podziękować Bogu, za to, że mam cudowną żonę i dziecko – dodaje.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia o godzinie 16.00. Ksiądz Humeniuk mówi, że te ostatnie kilometry idzie się najprzyjemniej. – Kiedy człowiek jest blisko Czarnej Madonny, wszystko nagle przestaje boleć – mówi.


Mimo że przed żołnierzami jeszcze długa droga, niektórzy przed rozpoczęciem marszu już deklarowali, że za rok pójdą ponownie. – To tylko 10 dni, ale bardzo ważnych – podkreśla st. szer. Jaworski.

Pielgrzymka wojskowa, która dziś wyruszyła na Jasną Górę, organizowana jest po raz 25 przez Ordynariat Polowy. Pierwszy raz żołnierze wyruszyli do Częstochowy w 1991 roku. Piesza Pielgrzymka Żołnierzy jest częścią ogólnopolskiego ruchu pielgrzymkowego, który w Polsce istniejącego od ponad 600 lat.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~Korman
1470428160
Kurcze, jaki ładny trzonek od flagi mają Amerykanie!
3E-EA-8C-33

Apetyt Smoka rośnie
Sojusz Madrytu i Warszawy
Marsz gąsienicowych kolumn
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Generał z cienia
Powietrzne cysterny dla Polski
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Musztra i marsz ubezpieczony
Bez zmian w emeryturach
„Strzała weterana” spaja środowisko
Polski wkład w operację „Overlord”
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Mundur, medale i duma
F-35 Changes Everything
Pancerny Poznań
Minister obrony RFN w Polsce
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Umowa na pociski do Patriotów
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Szermierze i pięściarki na podium
Niebo bez dominacji
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Równanie z „Iksem”
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
AMW oferuje mieszkania
Zełenski traci Order Orła Białego?
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Krok w stronę pokoju
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Sonda dla Jastrzębia
Premier powołał nową wiceminister obrony
Polska szykuje się do produkcji Panter
Stała baza wojsk USA w Polsce
Królestwo pojazdów
Sportowe jubileusze
Wsparcie ma znaczenie
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Ważne decyzje w Brukseli
Trening działań połączonych
Kraków zaprosił weteranów
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Podchorążowie w dżungli
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Orka tuż, tuż
Podróż w ciemność
Zbrodnicza farsa
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Ratunek na polu walki
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Święto DGRSZ
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śmierć w sercu Azji
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Koło zamachowe gospodarki
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Na straży nieba
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Innowacje dla bezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO