900 żołnierzy i specjalistów cywilnych z 21 państw NATO oraz dziewięciu krajów partnerskich Sojuszu testuje w bydgoskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych prawie 200 systemów dowodzenia i łączności. Ćwiczenia CWIX 2016 wizytowali wczoraj generał Petr Pavel, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, oraz generał Denis Mercier, naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji.
Już po raz szósty w Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy odbywają się największe natowskie ćwiczenia systemów wsparcia dowodzenia i łączności. W warsztatach CWIX (Coalition Warrior Interoperability Exploration, Experimentation, Examination, Exercise), które rozpoczęły się 13 czerwca i potrwają do końca miesiąca, bierze udział ponad 900 wojskowych informatyków z 30 państw – 21 należących do NATO oraz dziewięciu krajów partnerskich Sojuszu.
Organizatorem ćwiczeń CWIX, podobnie jak w poprzednich latach, jest Naczelne Dowództwo NATO ds. Transformacji (Allied Command Transformation – ACT). Jego dowódca, generał Denis Mercier, podkreślał, że CWIX to nie tylko największe, lecz przede wszystkim najważniejsze szkolenie organizowane przez NATO, podczas którego są testowane, sprawdzane i oceniane skomputeryzowane systemy dowodzenia i łączności. – Działając w ramach operacji wielonarodowych jako sojusznicy, musimy mieć pewność, że nasze systemy dowodzenia i łączności są ze sobą w pełni kompatybilne. I że przekazywanie informacji pomiędzy poszczególnymi nacjami, rozkazów, danych rozpoznawczych będzie się odbywało sprawnie i bez najmniejszych przeszkód – wyjaśniał.
Francuski generał podkreślał, że podczas CWIX-a można przetestować i przebadać nie tylko te rozwiązania teleinformatyczne, które już są w wyposażeniu danej armii, lecz również takie, które są dopiero opracowywane przez wojsko lub przemysł zbrojeniowy. – To bardzo ważna część ćwiczeń, aby sprawdzać idee, pomysły i rozwiązania, które mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie w kolejnych generacjach systemów dowodzenia i łączności – komentował, podkreślając, że to dany kraj decyduje, jakie konkretnie i ile rozwiązań chce sprawdzić w wielonarodowych testach.
Podczas tegorocznego CWIX-a będzie sprawdzanych prawie 200 systemów dowodzenia i łączności z 30 krajów. Generał brygady Jan Dziedzic, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wyjaśniał, że nasza armia zdecydowała, iż do ćwiczeń zgłosi 13 rozwiązań teleinformatycznych. – „Jaśmin” i „Łeba” to systemy użytkowane przez naszą armię i tutaj przetestujemy ich kolejne funkcjonalności – mówił.
Jak wyglądają takie testy? Dla postronnego obserwatora mogą być przeraźliwie nudne, gdyż wszystko dzieje się na ekranach komputerów. Major Alex Vershinin z amerykańskiej armii, który kierował zespołem przygotowującym CWIX-a w Centrum Szkolenia Sił Połączonych, podkreśla jednak, że sztaby wielonarodowych brygad utworzonych na potrzeby warsztatów mierzą się z realnymi, bojowymi scenariuszami. – W jednym z zadań mamy francuski patrol, otrzymujący dane z polskiego drona rozpoznawczego, na podstawie których wezwane zostaje wsparcie ogniowe do oddalonego o 10 km pododdziału portugalskiej artylerii. A na dodatek sojusznicze dowództwo wyższego szczebla decyduje, że do akcji musi wkroczyć również włoskie lotnictwo – opisuje mjr Vershinin.
CWIX tym różni się od innych szkoleń dowódczo-sztabowych, że podczas niego nie jest oceniane, czy każdy rozkaz został wykonany i jak sprawnie. Weryfikowane jest to, czy na pewno rozkaz dotarł do adresata, jak szybko to nastąpiło i czy w przekazanej wiadomości nie pojawiły się błędy i przeinaczenia, które w realnym działaniu bojowym mogłyby się przełożyć, np. na atak na własne wojska.
Ćwiczenia CWIX obserwował też wczoraj generał Petr Pavel, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO. Podkreślał, że zarówno bydgoskie warsztaty, jak i zakończone niedawno ćwiczenia „Anakonda’16” to nie tylko szkolenia i podnoszenie umiejętności żołnierzy NATO, lecz również pewnego rodzaju „wiadomość”. – Ćwiczenia, takie jak CWIX czy „Anakonda”, mają służyć także temu, aby nasi potencjalni agresorzy wiedzieli, że jeżeli przyjdzie co do czego, to nie będzie łatwo – mówił.
autor zdjęć: JFTC, Krzysztof Wilewski
komentarze