Zapewniają bezpieczeństwo, pilnują dyscypliny, strzegą prawa i uczestniczą w misjach poza granicami kraju. Wyróżnia ich szkarłatny beret. Dziś odbyły się obchody święta Żandarmerii Wojskowej. – Strzegą nie tylko Wojska Polskiego, ale bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. Cześć polskim żandarmom! – mówił podczas uroczystości minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
– Żandarmeria Wojskowa ma bardzo bogatą i wspaniałą historię, a jej dzisiejsze możliwości, zadania, jej skuteczność były widoczne chociażby podczas manewrów „Anakonda’16” – podkreślił szef MON, który wziął udział w dzisiejszych obchodach w Warszawie. Jak mówił Antoni Macierewicz, ,,to nie przypadek, że ćwiczenia gromadzące 31 tysięcy żołnierzy z 24 państw, wymagające zsynchronizowania tysięcy pojazdów i tysięcy uczestników, udało się przeprowadzić tak skutecznie i sprawnie”. – Olbrzymia w tym zasługa właśnie żandarmerii, która chroniła i sprawiała, że wszystko odbyło się doskonale, bezpiecznie i tak, iż możemy być dumni z Wojska Polskiego – powiedział minister obrony. Zauważył także, że dzięki żandarmom „z podniesioną głową, z otwartymi oczyma, możemy czekać na szczyt NATO, na którym rozstrzygną się kwestie gwarantujące Polsce bezpieczeństwo”.
Pułkownik Tomasz Połuch, komendant główny Żandarmerii Wojskowej, podziękował żołnierzom oraz pracownikom za zaangażowanie, poświęcenie i profesjonalizm. – Obecny, wysoki poziom postrzegania Żandarmerii Wojskowej to owoc pracy nas wszystkich – powiedział.
Podczas dzisiejszej uroczystości złożono wieńce pod „Pomnikiem w hołdzie żołnierzom Żandarmerii Wojskowej”. Szef resortu obrony wręczył kordziki i odznaki honorowe ŻW osobom szczególnie zasłużonym podczas służby, a kompanii z krakowskiego oddziału żandarmerii – proporzec honorowy. – Te odznaczenia wręczam wam jako pośrednik, tak naprawdę wręcza je wam państwo polskie, które szanuje wasze zasługi – stwierdził minister. – Żandarmeria strzeże nie tylko Wojska Polskiego, ale bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. Cześć polskim żandarmom! – podkreślił Macierewicz.
Sam minister obrony narodowej otrzymał odznaczenie specjalne – medal honorowy Żandarmerii Wojskowej. – Ta odznaka, która oczywiście mi się nie należy, to wyróżnienie, które przyjmuję za największy honor. Sprawia, że teraz będę lepiej rozumiał waszą służbę – powiedział Antoni Macierewicz.
Komendant Połuch przypomniał, że historia żandarmów sięga 1812 roku i wkroczenia wojsk francuskich na Litwę. Wtedy to Napoleon Bonaparte wydał rozkaz utworzenia w każdej guberni litewskiej pułku żandarmerii. – Formacja ta powstała więc w jednym z najbardziej dramatycznych momentów w polskiej historii – dodał minister Macierewicz. – Wielu sądziło wówczas, że to na ich oczach odradza się niepodległa Rzeczpospolita. Wszyscy, którzy czytali lub oglądali „Pana Tadeusza” pamiętają słowa tęsknoty i nadziei, którymi się zaczyna i jakie jeszcze kilkadziesiąt lat później pojawiały się w myślach Polaków – tłumaczył szef MON.
– Od tego czasu losy żandarmerii nierozerwalnie były związane z losem naszej ojczyzny – zaznaczył komendant główny ŻW. Jak przypominał, „żandarmeria pojawiała się zawsze wraz z aspiracjami niepodległościowymi społeczeństwa i tworzonym Wojskiem Polskim, a rozwiązywana była wtedy, gdy zaborca, agresor czy okupant siłą dławił polską wolę samostanowienia”. – Tak było podczas powstań listopadowego i styczniowego, podczas walk Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, kształtowania granic II Rzeczypospolitej, wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. A także podczas II wojny światowej, kiedy żandarmi ginęli na wszystkich frontach, więzieni w niemieckich obozach jenieckich lub mordowani w lasach Katynia czy Charkowa – wymieniał pułkownik. – Dawali wówczas świadectwo żołnierskiej wierności i odwagi, a dziś my, jako spadkobiercy tego wielkiego dziedzictwa kontynuujemy dzieło poprzedników – zaznaczył Połuch. Minister obrony dodał, że żandarmi odegrali też poważną rolę w powstaniu warszawskim. – Żandarmeria wzięła na siebie najtrudniejsze odcinki, poniosła największy wysiłek i największe ofiary – powiedział Macierewicz.
Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów oraz pokaz wyszkolenia specjalnego oddziału Żandarmerii Wojskowej.
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON
komentarze