Na wiosnę rozpoczną się prace na Warszawskiej Cytadeli przy budowie dwóch muzeów: Wojska Polskiego i Historii Polski. Pierwszym ich etapem będzie budowa bramy wjazdowej od strony Wisłostrady. Z tego powodu większość stacjonującego w twierdzy wojska musi się wyprowadzić. Otwarcie placówek planowane jest 11 listopada 2018 roku w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.
– Warszawska Cytadela stanie się niedługo unikatowym kompleksem parkowo-fortecznym, złożonym z czterech muzeów, opowiadających o historii Polski – mówił wiceminister obrony Wojciech Fałkowski w Warszawie podczas spotkania poświęconego budowie na Cytadeli nowej siedziby muzeów: Wojska Polskiego i Historii Polski. – Obie placówki są ważne dla polskiej polityki historycznej – podkreślał natomiast Jarosław Sellin, wiceminister kultury.
Trzy pawilony
Dzisiaj Muzeum Wojska Polskiego mieści się przy Alejach Jerozolimskich w jednym ze skrzydeł Muzeum Narodowego. Powołane w 2006 roku Muzeum Historii Polski nie ma natomiast do tej pory stałej siedziby. Pierwotnie placówka miała powstać nad Trasą Łazienkowską w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, w zeszłym roku jednak rząd podjął decyzje o jej lokalizacji na Cytadeli.
Dwie nowe placówki dołączą do istniejących już na terenie warszawskiej twierdzy: Muzeum X Pawilonu, upamiętniającego ofiary carskiego więzienia śledczego dla więźniów politycznych, oraz – otwartego 17 września 2015 roku – Muzeum Katyńskiego.
Pierwotny projekt budowy kompleksu muzealnego na Cytadeli zakładał przeniesienie tam MWP. Na jego potrzeby pracownia WXCA, która zwyciężyła w 2009 roku w konkursie architektonicznym, zaprojektowała trzy budynki.
Po weryfikacji planów okazało się, że dla muzeum nie jest potrzebna aż tak duża powierzchnia. Dlatego MWP ulokuje się w dwóch bocznych budynkach.
– Będą się w nich mieścić stała wystawa, obejmująca 5 tys. m kw., i ekspozycje czasowe oraz ekspozycja współczesnego i historycznego sprzętu wojskowego – mówił prof. Zbigniew Wawer, dyrektor muzeum. Zabytki zostaną przeniesione z budynku w Al. Jerozolimskich i częściowo z oddziału MWP przy ul. Powsińskiej.
Brama od Wisły
Natomiast MHP ma zająć główny, środkowy pawilon. Obecnie w pracowni WXCA trwają prace nad adaptacją budynku na potrzeby MHP. Nowa koncepcja ma być gotowa za kilka tygodni.
Przyszły gmach będzie miał ok. 40 tys. m kw. powierzchni, z czego 28 tys. przeznaczone zostanie dla MHP, a 12 tys. zajmą magazyny i pracownie konserwatorskie MWP.
Trzy budynki będą ułożone w podkowę, a między nimi powstanie dwuhektarowy plac Gwardii. – Pod nim ulokowany zostanie dwupoziomowy parking podziemny na ponad 600 miejsc – podaje Mirosław Różański, dowódca generalny RSZ – Pierwsza inwestycja na Cytadeli ruszy w kwietniu – maju i będzie to budowa od Wisłostrady nowej bramy i drogi dojazdowej do przyszłego kompleksu – zapowiada Fałkowski.
Brama umożliwi wjazd do Cytadeli sprzętu budowlanego, a później także ciężkich pojazdów wojskowych. – Za zgodą konserwatora zabytków mur twierdzy zostanie rozebrany, a po powstaniu bramy będzie odbudowany – tłumaczy Matlak.
Budowa obu placówek będzie sfinansowana z budżetu państwa. Koszt wzniesienia nowej siedziby MWP wyniesie 390 mln zł. Natomiast, jak podał minister Sellin, po korekcie przyjętego w lipcu wieloletniego programu rządowego dotyczącego finansowania budowy MHP, budżet inwestycji wyniesie 490 mln zł.
Przeprowadzka wojska
Budowa muzeów wymaga, zgodnie z decyzją ministra obrony, przeniesienia stacjonujących na Cytadeli instytucji wojskowych. Do końca 2013 roku mieściło się tam Dowództwo Wojsk Lądowych. Po reformie dowodzenia pozostały tu oddziały Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
– Teraz stacjonuje tutaj kilkaset osób z dowództwa batalionu dowodzenia 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia, które na wiosnę zostaną przeniesione do Białobrzegów – zapowiada gen. Mirosław Różański, dowódca generalny RSZ.
Natomiast 180 osób z Inspektoratu Wsparcia RSZ wyprowadzi się z Cytadeli w ciągu półtora roku. – Chcemy, aby docelowo pozostał tu tylko wojskowy węzeł łączności, który nie koliduje z powstającymi muzeami – dodaje generał.
Jak zapowiadają politycy i muzealnicy, oba muzea mają być wstępnie gotowe 11 listopada 2018 roku. – Chcemy, aby ich otwarcie było jednym z głównych punktów obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – tłumaczy minister Sellin.
autor zdjęć: ppor Robert Suchy / CO MON
komentarze