W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu odbyło się pierwsze, trzydniowe szkolenie na Jaskrach, czyli zbudowanych przez polskich inżynierów symulatorach przeznaczonych do nauki kierowców kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Resort obrony kupił dziesięć takich symulatorów w lipcu tego roku. Dwa pierwsze Jaskry rozpoczęły służbę w armii w listopadzie.
W kursie prowadzonym przez inżynierów z firm Autocomp Management, Rosomak S.A. oraz Trinity Interactive uczestniczyli wojskowi z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, którzy będą operatorami trenażerów i już za kilka tygodni rozpoczną przy ich użyciu szkolenie etatowych kierowców Rosomaków.
– Celem szkolenia jest zapoznanie instruktorów z zasadami budowy i działania symulatorów oraz zasadami wykorzystywania technik komputerowych do kreowania scenariuszy ćwiczeń dla szkolonych kierowców transporterów – wyjaśnia Stanisław Parczewski, prezes firmy Autocomp Management, który podkreśla, że Jaskry umożliwiają symulowanie jazdy po różnych nawierzchniach, w trudnych warunkach pogodowych, z różnymi uszkodzeniami.
Dla polskiej armii wprowadzenie do służby Jaskrów to ważne wydarzenie. Obecnie bowiem kierowcy KTO Rosomak uczą się prowadzenia tych ważących kilkanaście ton pojazdów w „praktyce”, czyli za kierownicą prawdziwych pojazdów – Rosomaków NJ. Jest tak dlatego, że trenażery będące w wyposażeniu armii to bardzo proste urządzenia, na których można co najwyżej opanować „klawiszologię”, czyli rozmieszczenie w kabinie poszczególnych wskaźników itd.
To dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało w ubiegłym roku, iż doposaży zaplecze szkoleniowe Rosomaków o zaawansowane symulatory kilku typów, w tym m.in. symulatory dla kierowców.
W ogłoszonym jesienią ubiegłego roku przetargu na takie urządzenia najlepszą ofertę złożyło konsorcjum polskich firm: Autocomp Management, Rosomak S.A. oraz Trinity Interactive. Wartą ponad 22 miliony złotych umowę na dostawę dziewięciu Jaskrów podpisano w lipcu. Urządzenia mają być dostarczane wojsku w trzech transzach – cztery w 2015 roku, dwa w 2016, a trzy w 2017.
W tym roku Jaskry trafią do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Pierwsze dwa, już dotarły do Poznania i w połowie listopada zostały tam uruchomione i przetestowane. Kurs dla instruktorów, w dniach 23-26 listopada br., był pierwszym szkoleniem, jakie na nich przeprowadzono.
Jaskier składa się z kabiny kierowcy KTO, w której znalazły się wszystkie urządzenia i systemy występujące w pojeździe. Żołnierz obserwuje sytuację na zewnątrz pojazdu na trzech dużych wyświetlaczach, a dzięki hydropneumatycznym siłownikom poruszającymi kabiną, może poczuć się jak podczas prawdziwej, „realnej”, jazdy w trudnym terenie.
autor zdjęć: Autocomp
komentarze