Na jakie wsparcie MON mogą liczyć organizacje pozarządowe? Jak mają prowadzić rachunkowość i rozliczać dotacje? Jaka była dotąd współpraca z resortem, a jakie są plany na kolejny rok? O tym dyskutują uczestnicy trzydniowego VI Forum Organizacji Pozarządowych Działających na rzecz Obronności, które odbywa się pod Warszawą.
Organizatorem trwającego od dziś do niedzieli spotkania jest Departament Komunikacji Społecznej Ministerstwa Obrony Narodowej. Resort współpracuje z ponad 600 organizacjami pozarządowymi, a ich liczba wzrasta z roku na rok.
– Trudno przecenić wkład tych organizacji w krzewienie patriotyzmu i tradycji orężnych, szkolenie sportowo-obronne, zwłaszcza młodzieży, propagowanie idei obywatelskiej odpowiedzialności za bezpieczeństwo państwa. To niezwykle ważne, zważywszy na zmieniające się warunki bezpieczeństwa w Europie i na świecie – podkreśla Beata Biały, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej MON. – Dzięki naszym partnerom możemy realizować wiele przedsięwzięć, których resort nie byłby w stanie sam przeprowadzić. Ich liczba zbliża się do pięciu, a nawet sześciu tysięcy rocznie. Mają one różny charakter: edukacyjny, promocyjny, szkoleniowy – dodaje.
Do Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Popowie koło Serocka przyjechali działacze ponad 80 organizacji pozarządowych współpracujących z armią oraz nauczyciele realizujący programy obronne w klasach wojskowych. Spotykają się na seminariach z przedstawicielami MON, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych. Urzędnicy resortu obrony informują ich o możliwościach współpracy, o regulujących ją przepisach prawnych, a także o priorytetach Ministerstwa, dostosowywanych do aktualnych potrzeb polskiej obronności. – Z kolei od przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej uczestnicy Forum dowiedzą się o zmianach prawnych dotyczących działalności organizacji pożytku publicznego i wolontariatu. Natomiast przedstawiciel Żandarmerii Wojskowej omówi z nimi zasady noszenia mundurów przez członków organizacji pozarządowych i uczniów klas mundurowych – mówi płk Tomasz Szewczyk z Departamentu Komunikacji Społecznej MON.
– Szkolenia prawne są dla nas ważne, bo przepisy ciągle się zmieniają, a trzeba być na bieżąco – podkreśla Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Organizacja ta już po raz czwarty uczestniczy w Forum. – Blisko współpracujemy z resortem przy organizowaniu wielu różnych przedsięwzięć na rzecz środowiska weteranów, miedzy innymi Dnia Weterana czy warsztatów terapeutycznych – dodaje prezes.
W trakcie Forum przedstawiciele organizacji proobronnych poznają się i nawiązują współpracę. – Z nawiązanych kontaktów wynikają czasem wspólne przedsięwzięcia, na przykład z Gdańskim Klubem Płetwonurków „Neptun” zorganizowaliśmy kursy nurkowe dla weteranów – mówi Tomasz Kloc. Podczas Forum nawiązał także kontakty ze Stowarzyszeniem Polska – Świat, które współpracuje z klasami mundurowymi.
– Dla nas Forum jest miejscem, gdzie dzielimy się doświadczeniami – dorzuca Bogdan Fiałkowski, wiceprezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando”. Organizacja ta w 2015 roku zorganizowała po raz drugi Centralny Zlot Klas Mundurowych (wzięło w nim udział prawie 700 osób: uczniów, nauczycieli i przedstawicieli kuratoriów), a po raz piąty – Mistrzostwa Klas Mundurowych oraz Mistrzostwa Polski Narodowych Sił Rezerwowych.
Ministerstwo Obrony Narodowej wspiera też uczniów klas mundurowych, czy młodzież działającą w organizacjach proobronnych, np. strzeleckich. – W 2016 roku chcemy położyć nacisk na edukację uczniów klas mundurowych, szkolenie nauczycieli i wypracowanie standardów nauczania młodzieży w ramach minimum programowego. Będziemy też prowadzili intensywną działalność szkoleniową we współpracy z organizacjami proobronnymi – zapowiada dyrektor Beata Biały.
autor zdjęć: Monika Zielińska
komentarze