Reagowanie na kryzys w państwach NATO i UE, pomoc psychologiczna w wypadkach, ćwiczenia z medycyny pola walki – takie zajęcia proponują wspólnie Uniwersytet Warszawski i Wojskowy Instytut Medyczny. To jedyne w kraju studia z zabezpieczenia medycznego sytuacji kryzysowych. Zajęcia poprowadzą m.in. uczestnicy misji poza granicami kraju.
To specjalność kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, prowadzonego przez Instytut Nauk Politycznych UW we współpracy z Centrum Kształcenia Podyplomowego Wojskowego Instytutu Medycznego oraz z Zakładem Medycyny Pola Walki WIM.
– Od osób zajmujących się szeroko rozumianym zarządzaniem kryzysowym mieliśmy sygnały, że brakuje studiów łączących tematykę bezpieczeństwa wewnętrznego oraz medyczną. Wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim uznaliśmy więc, że warto tę lukę wypełnić, łącząc nasze doświadczenia – mówi płk dr. n. med. Stefan Antosiewicz, komendant Centrum Kształcenia Podyplomowego WIM. To on był pomysłodawcą innowacyjnej specjalności, wspólnie z Tomaszem Sanakiem, doktorantem WIM, instruktorem i autorem wielu nowatorskich rozwiązań dydaktycznych w dziedzinie ratownictwa medycznego.
Tegoroczny nabór będzie drugim w historii tej specjalności. – Mamy już pierwszych 25 absolwentów, przygotowanych do zarządzania medycznym zabezpieczeniem sytuacji kryzysowych. Mogą oni działać w kraju i za granicą, zarówno w warunkach wojennych, jak i podczas likwidacji skutków zamachów terrorystycznych, katastrof masowych, misji pokojowych czy działań międzynarodowych organizacji humanitarnych – wylicza płk Antosiewicz.
Specjaliści militarni i wojskowi
Teraz szansę na zdobycie podobnych umiejętności mają kolejne osoby zainteresowane zarządzaniem kryzysowym oraz ratownictwem i ochroną ludności. – Mogą to być pracownicy struktur zarządzania kryzysowego, a także osoby związane z państwowym systemem ratownictwa medycznego, żołnierze, policjanci czy strażacy – dodaje płk Antosiewicz. Czas na złożenie dokumentów upływa w połowie października.
Studia trwają dwa semestry i są prowadzone w systemie zaocznym. Zajęcia odbywają się zarówno na UW, jak i w WIM. Kształcenie jest. To 190 godzin zajęć podzielonych na sześć bloków tematycznych: funkcjonowanie systemu zarządzania kryzysowego, prawo humanitarne konfliktów zbrojnych, specyfika zwalczania zdarzeń terrorystycznych, podstawy medycyny pola walki oraz zabezpieczenie medyczne sił zbrojnych w krajach NATO i Unii Europejskiej. – To studia unikatowe. Program obejmuje zagadnienia zarówno od strony militarnej, jak i od cywilnej. Jeśli więc mówimy o systemie ratownictwa medycznego, to przedstawiamy i ten państwowy, i ten wojskowy, wskazując na zasady działania, różnice i podobieństwa – mówi pułkownik.
Duży nacisk kładzie się na zajęcia praktyczne. – Podczas gier decyzyjnych działaliśmy według określonych scenariuszy zdarzeń, jakie mogą się przydarzyć. Musieliśmy zarządzać pomocą medyczną, mając do dyspozycji różnych specjalistów, w tym strażaków, policjantów, medyków oraz sprzęt, taki jak śmigłowce, ambulanse. Wszystko było opracowane, każdy ranny miał określane indywidualne parametry życiowe – tłumaczy ppor. Jacek Soroczyński, dowódca sekcji ratownictwa medycznego w 56 Bazie Lotniczej w Inowrocławiu. Oficer służy w 2 Eskadrze Śmigłowców przeznaczonej do bojowego poszukiwania i ratownictwa (Combat SAR). Ukończył studia w pierwszej edycji, jest też absolwentem ratownictwa medycznego.
Praktyka skupia się w dużej mierze na pomocy medycznej. – Trudno bowiem wyobrazić sobie sprawne zarządzanie sytuacją kryzysową od strony zabezpieczenia medycznego, jeśli dana osoba nie będzie miała choćby podstawowych umiejętności, jakimi musi się wykazywać ratownik biorący udział w akcji – tłumaczy płk Antosiewicz. Dlatego słuchacze odbywają w WIM m.in. warsztaty z ratownictwa taktycznego. Prowadzi się je w podgrupach, zależnych od kwalifikacji zawodowych słuchaczy – oddzielnie ćwiczą osoby wykonujące zawody medyczne, a oddzielnie zajmujące się planowaniem pracy i niebędące medykami.
Wykładowcy z dorobkiem
Atutem studiów są wykładowcy. Są wśród nich osoby, które doświadczenie zdobywały uczestnicząc w akcjach ratunkowych oraz rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych w kraju i za granicą. A także podczas służby w polskich kontyngentach wojskowych. Na WIM wykłada m.in. płk dr hab. med. Krzysztof Korzeniewski, uczestnik misji w Afganistanie, Iraku, Czadzie, Libanie w latach 1999–2013. Również ppłk dr n. med. Robert Brzozowski , który w latach 2010-2013 pełnił obowiązki szefa zespołu chirurgicznego szpitala polowego VIII, XI i XII zmiany PKW w Afganistanie. Zajęcia prowadzą ponadto: płk w st. spocz. dr hab. n. med. Stanisław Ilnicki; prof. nadzw., założyciel Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego WIM, płk dr Olaf Truszczyński; dyrektor Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie, insp. dr Michał Stępiński; dyrektor Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji.
autor zdjęć: Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego
komentarze