Legion Puławski był polską ochotniczą formacją, która w 1915 roku walczyła przeciwko Niemcom. Oddział wchodził w skład armii rosyjskiej. Z czasem legioniści tworzyli w Rosji kolejne polskie formacje, przyczyniając się do odzyskania przez Polskę niepodległości. O losach Legionu opowiada otwarta dziś w Puławach wystawa. Można na niej zobaczyć m.in. archiwalne fotografie i mapy.
– Legioniści puławscy, walcząc podczas I wojny światowej w składzie armii rosyjskiej, dawali Polsce szansę, że w razie przegranej Austro-Węgier i Niemiec nasz kraj zostanie potraktowany jako strona zwycięska – mówi Mariusz Karolak, historyk z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”. Walka u boku zaborców miała być okazją, by upomnieć się o swoją niepodległość. Historyk podkreśla, że taka idea przyświecała powołaniu Legionów Polskich przez zwolenników sojuszu z Austro-Węgrami. A w Rosji właśnie 1 Legionu Polskiego, z racji miejsca stacjonowania nazywanego Puławskim.
Zdjęcia i multimedia
– Niestety, o ile o legionach Piłsudskiego mówi się wiele, to Legion Puławski jest nadal mało znany – ubolewa historyk. Zmienić może to wystawa „Legion Puławski 1914–1915", którą przygotował Mariusz Karolak. Ekspozycja została otwarta dziś w ośrodku kultury w Puławach. Na kilkunastu planszach zaprezentowano wydarzenia z dziejów Legionu, skrótowe biogramy niektórych postaci związanych z tą formacją, archiwalne fotografie, mapy i reprodukcje artykułów prasowych ukazujące działalność puławczyków. – Nie zabraknie też zdjęć prezentujących Puławy w okresie I wojny – dodaje Karolak, który historię Legionu bada już od kilku lat.
Plansze uzupełniają materiały multimedialne. Jest wśród nich chronologiczna prezentacja najważniejszych faktów z historii Legionu oraz trasa szlaku bojowego z miejscami bitew przedstawiona na współczesnych mapach Google. – Te materiały adresowane są głównie do młodzieży oraz nauczycieli. Można je znaleźć także na stronie internetowej wystawy – informują organizatorzy.
Pokazywane na wystawie archiwalia pochodzą głównie ze zbiorów puławskiej Pracowni Dokumentacji, polskich bibliotek cyfrowych i archiwów on-line.
Tysiąc ochotników
Formowanie Legionu Puławskiego rozpoczęto 13 stycznia 1915 roku w Puławach. Powstały oddziały liczące blisko 1000 osób pod dowództwem ppłk. Antoniego Reutta. Legioniści zostali wysłani na front w połowie marca 1915 roku w składzie korpusu grenadierów moskiewskich.
Polacy, walcząc na froncie wschodnim, wyróżnili się walecznością i męstwem. Bili się tak ofiarnie, że po kilkunastu bitwach, które stoczyli z Niemcami m.in. pod Puławską Górą i Pakosławem, ich oddział został zdziesiątkowany. W październiku 1915 roku Legion liczył już tylko 7 oficerów oraz 105 podoficerów i szeregowców. Oddział wycofano z frontu i rozwiązano. Ocalali legioniści weszli w skład tworzonej w Rosji Dywizji Strzelców Polskich, a potem 1 Korpusu Polskiego. Po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości Korpus stał się częścią polskiego wojska.
Wystawę poświęconą historii Legionu Puławskiego można oglądać bezpłatnie w ośrodku kultury w Puławach do 18 października. Patronem medialnym jest „Polska Zbrojna”.
Więcej informacji na stronie wystawy: www.archiwum.pulawy.pl/legion/index.php.
autor zdjęć: Wikipedia
komentarze