Leopardy, czołgi PT-91 i wozy zabezpieczenia technicznego to tylko część sprzętu, który zostanie pokazany na tegorocznej Wystawie Sił Zbrojnych w Kielcach. Jej przygotowaniem od kilku dni zajmuje się blisko 600 żołnierzy z całego kraju. Na targach zaprezentują się też jednostki wojsk specjalnych. Pokażą część swojego sprzętu, m.in. bezzałogowe systemy latające Scan Eagle i wyrzutnie Scan Eagle.
– Ponad 400 egzemplarzy różnego sprzętu i wyposażenia zostanie zaprezentowanych na ponad 10 tysiącach metrów kwadratowych – mówi płk Grzegorz Lisowski, koordynator Wystawy Sił Zbrojnych. Od 16 lat towarzyszy ona Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego w Kielcach. – Każda kolejna wystawa jest inna. Armia się modernizuje, kupuje nowy sprzęt, więc co roku ma coś nowego, czym może się pochwalić – mówi płk Grzegorz Lisowski, koordynator Wystawy Sił Zbrojnych, na co dzień szef Oddziału Planowania i Analiz Szefostwa Służb Technicznych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Trwają przygotowania
Praktyczne przygotowania rozpoczęły się kilka dni temu. – Grupa zabezpieczająca licząca 160 żołnierzy jest tutaj już od ubiegłego czwartku. Od poniedziałku przygotowaniami zajmuje się blisko 600 żołnierzy z jednostek z całej Polski – mówi ppłk Mirosław Giel, dowódca zgrupowania, na co dzień szef logistyki w 1 Brygadzie Logistycznej w Bydgoszczy.
Do Kielc na zestawach niskopodwoziowych dotarł już też sprzęt ciężki m.in. z jednostek pancernych, w tym czołgi T72M, PT-91, Leopardy 2A4 i Leopard 2A5, Rosomak, wozy zabezpieczenia technicznego typu BPz2 i WZT oraz pojazdy inżynieryjne. – Ten sprzęt musiał przyjechać do Kielc, zanim dotrze tu większość wystawców. Precyzyjne ustawienie go wymagało od żołnierzy kunsztu i bezwzględnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Teraz stoi już wzdłuż hal wystawowych – wyjaśnia Katarzyna Portianko-Gaca z biura prasowego Wystawy Sił Zbrojnych.
Żołnierze ustawiają teraz stoiska, na których już we wtorek swój sprzęt i wyposażenie zaprezentują poszczególne wojska. – Na co dzień działamy we własnych strukturach. Wyzwaniem jest to, by zgrać działanie różnych żołnierzy, jednostek, rodzajów wojsk w spójną całość – tłumaczy ppłk Mirosław Giel.
Jak zapewniają specjaliści z Inspektoratu Wsparcia SZ, wojsko jest prawie gotowe do rozpoczynających się we wtorek targów. – Czeka nas jeszcze poniedziałkowa próba generalna. Będzie ona polegała na przeglądzie miejsc ustawienia sprzętu i poszczególnych stoisk – dodaje oficer z brygady.
Wojsko pochwali się nowościami
Na ponad 10 tysiącach metrów kwadratowych, w dwóch halach wystawowych i na wystawie plenerowej, zaprezentuje się ponad 200 wojskowych wystawców i ponad 400 egzemplarzy sprzętu. – W tym roku powtarzamy sprawdzoną już koncepcję, by pokazywać wojsko przez pryzmat podległych Dowódcy Generalnemu sześciu Inspektoratów: Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Szkolenia i Rodzajów Wojsk w otoczeniu jednostek logistycznych podporządkowanych szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – tłumaczy Katarzyna Portianko-Gaca.
Co będzie można zobaczyć na wojskowej wystawie? – Na pewno będzie więcej niż w ubiegłym roku trenażerów, automatyki, systemów, bezzałogowców oraz sprzętu zabezpieczenia technicznego – zapewnia Katarzyna Portianko-Gaca. Ci, którzy pojawią się na kieleckich targach, będą mogli zobaczyć m.in. robota saperskiego Talon IV, karabiny wyborowe Accuracy, aparat nurkowy AMPHORA, wyrzutnię ORBITER I, urządzenie szkolno-treningowe SERE, ambulans kryminalistyczny, śmigłowiec BELL 505 czy stanowisko zintegrowanego cyfrowego systemu łączności specjalnej Storczyk. Na większym niż w ubiegłym roku metrażu zaprezentują się jednostki wojsk specjalnych: GROM, AGAT, NIL, Formoza, Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca i Eskadra Działań Specjalnych. Tu pojawią się m.in. bezzałogowe systemy latające Scan Eagle i wyrzutnia Scan Eagle.
Otoczeniem dla wystawy Dowództwa Generalnego będą stoiska jednostek logistycznych. Zaprezentują się tu m.in. cztery regionalne bazy logistyczne, dwa wojskowe ośrodki badawczo-wdrożeniowe: Służby Mundurowej oraz Służby Żywnościowej, a także grudziądzkie Centrum Szkolenia Logistyki.
Po raz pierwszy w Kielcach swoje stoiska wystawią Muzea: Wojska Polskiego, Sił Powietrznych i Lotnictwa z Krakowa. – Tu będzie można zobaczyć wciąż jeżdżący sprzęt pancerny uczestniczący w walkach w 1944 i 1945 roku. Na wystawie plenerowej stanie na przykład czołg IS-2 zwany Stalinem – mówi płk Lisowski. Na ich stoiskach zaprezentowany będzie też m.in. sprzęt do nurkowania i działa dywizjonów nadbrzeżnych na Helu, które uczestniczyły w II wojnie światowej.
Podczas wystawy szef Inspektoratu Wsparcia tradycyjnie przyzna nagrodę dla wojskowego wystawcy mającego największy wkład w szkolenie żołnierzy. Po raz pierwszy nagrodę za najlepsze stoisko przyzna Dowódca Generalny RSZ.
autor zdjęć: st.chor. Sławomir Mrowiński/ biuro prasowe Wystawy Sił Zbrojnych
komentarze