Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych ma ogromne znaczenie w systemie bezpieczeństwa państwa – podkreślał Robert Kupiecki, wiceminister obrony. Mówił to podczas uroczystego apelu z okazji Święta Dowództwa, obchodzonego w rocznicę jego utworzenia 11 lat temu.
Jak dodał wiceminister, znaczenie DORSZ wzrosło dzięki jego nowej roli – jest organem zabezpieczającym warunki pracy naczelnego dowódcy sił zbrojnych, wyznaczanego na czas wojny. Jako kandydat na to stanowisko został wskazany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny.
Roczne wyzwania
Wiceminister Kupiecki podkreślił też, że udział polskich żołnierzy w misjach poza granicami kraju ma ogromne znaczenie. – Operacje te służą nie tylko budowaniu zdolności bojowej, ale też wypracowywaniu pozycji naszego kraju w Europie i na świecie – dodał.
Z kolei gen. Tomaszycki w swoim wystąpieniu przypomniał historię Dowództwa i jego zadania, do których należy m.in. dowodzenie kontyngentami, obrona powietrznych granic Polski oraz rozpoznawanie zagrożeń. – Sytuacja w Europie jest niepewna. Dlatego tak ważne jest współdziałanie wszystkich komórek DORSZ, dzięki niemu uzyskujemy pełen obraz zagrożeń w Europie – mówił generał.
Wymienił też wyzwania stojące przed DORSZ w tym roku. Wśród nich szczególnie ważne jest stworzenie stanowiska dowodzenia dla naczelnego dowódcy na czas kryzysu i wojny. – Ponadto w nadchodzącym roku czeka nas intensywne szkolenie, a najważniejszym sprawdzianem dla nas będą manewry „Anakonda-16” – podkreślił gen. Tomaszycki.
Dowódca wspomniał też o zakończonej w Afganistanie operacji ISAF oraz trwającej w tym kraju misji doradczej „Resolute Support”. – To ważna misja, która pokaże, czy wysiłek i ofiara żołnierzy w tym kraju nie poszły na marne – stwierdził generał.
Przelot Orlików
Apel był okazją do uhonorowania wyróżniających się żołnierzy i pracowników Dowództwa medalami, odznaczeniami i gwiazdami. Zbiórka zakończyła się defiladą i przelotem pięciu samolotów z Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”.
Natomiast rano dowódca operacyjny złożył kwiaty przy obelisku upamiętniającym byłego dowódcę DO gen. Bronisława Kwiatkowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
Uroczysty apel połączono z festynem i prezentacją sprzętu. Można było m.in. podziwiać transporter Rosomak w wersji medycznej, czołg PT-91 Twardy, bojowy wóz piechoty BWP-1, przeciwrakietowy zestaw Newa, sprzęt łączności oraz przedwojenny czołg rozpoznawczy TK-S ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego.
Stanowisko dowodzenia
Dowództwo Operacyjne zostało powołane 22 października 2003 roku, a działalność rozpoczęło 1 lipca 2004 roku. Trzy lata później przemianowano instytucję na Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych. 1 stycznia 2014 roku zaś, zgodnie z reformą systemu dowodzenia, utworzono Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
DORSZ odpowiedzialne jest m.in. za planowanie i dowodzenie podczas zagranicznych misji. Obecnie kieruje polskimi kontyngentami w Afganistanie, Kosowie oraz Bośni i Hercegowinie. Dowodzi też lotniczymi dyżurami bojowymi nad Polską, a także wspiera administrację rządową i samorządową w sytuacji kryzysowej. Ponadto w czasie wojny DORSZ zamienia się w stanowisko dowodzenia naczelnego dowódcy sił zbrojnych.
autor zdjęć: Anna Dąbrowska
komentarze