Dwóch oficerów i pięciu podoficerów armii ukraińskiej przebywa w Polsce z roboczą wizytą. W Dowództwie Generalnym oraz wojskowych ośrodkach w Poznaniu i Zegrzu żołnierze poznają m.in. system szkolenia podoficerów i ich zadania w polskim wojsku.
Z wizytą do Polski, która rozpoczęła się w poniedziałek, przyjechało pięciu chorążych, pomocników ds. podoficerów w ukraińskim ministerstwie obrony i rodzajach sił zbrojnych, oraz dwóch pułkowników ze Sztabu Generalnego odpowiedzialnych za podoficerski system szkolenia. Żołnierze z Ukrainy mają poznać polskie programy szkolenia podoficerów, ich zadania na różnych szczeblach dowodzenia oraz ścieżki rozwoju zawodowego. Spotkania odbywają się w Centrach Szkolenia Podoficerów w Poznaniu i Zegrzu. Dziś oficerowie byli także w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.
Polscy wojskowi pokażą ukraińskim gościom m.in. bazy szkoleniowe w Poznaniu, Zegrzu, Biedrusku i centrum logistyki w Grudziądzu. Odbędzie się też pokaz symulatora „Śnieżnik”.
Obecna wizyta poprzedza zaplanowany na jesieni cykl szkoleń dla ukraińskiej armii. We wrześniu przyjedzie na miesiąc dwudziestoosobowa grupa oficerów i podoficerów. W większości będą to instruktorzy. Poznają szczegóły programowe i metodologiczne, niezbędne do przeprowadzenia reformy systemu szkolenia podoficerów. Z kolei kurs zaplanowany na październik jest przeznaczony wyłącznie dla instruktorów i ma przygotować do prowadzenia zajęć według standardów NATO. Weźmie w nim udział 30 instruktorów – podoficerów i oficerów młodszych z ukraińskich centrów szkoleniowych.
Zajęcia będą się odbywać w formule „teaching of teachers” (nauczanie nauczycieli). Program ma być realizowany w formie kursów instruktażowo-metodycznych. Chodzi o wybranie takich rozwiązań szkoleniowych, które będą mogły zostać wykorzystane podczas późniejszego szkolenia prowadzonego już z żołnierzami na Ukrainie. Ukraińcy chcą wzorować się na standardach szkoleniowych NATO.
Szkolenia są częścią natowskiego programu DEEP Ukraina. Dotyczy on zarówno kształcenia i szkolenia oficerów w wyższych uczelniach wojskowych, jak i podoficerów przygotowywanych w sześciu centrach. Celem programu jest przygotowanie instruktorów przy wykorzystaniu polskiej bazy szkoleniowej, zgodnie ze standardami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Bierze w nim udział kilkanaście państw, m.in.: USA, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Czechy i Słowacja. Programem kieruje prof. Bogusław Pacek, doradca ministra obrony.
Większość kosztów pokrywa NATO.
autor zdjęć: Bogusław Politowski
komentarze