Portrety żołnierzy uczestniczących w misjach poza granicami kraju można zobaczyć na wystawie fotografii Kamili Dobrowolskiej. – Dzięki takim ludziom możemy cieszyć się wolnością – podkreśla autorka zdjęć. – Zostańmy ambasadorami weteranów – namawiała uczestników wernisażu wystawy w krakowskiej „Cafe Kładka”.
Kamila Dobrowolska, autorka zdjęć.
Absolwentka krakowskiej Szkoły Kreatywnej Fotografii wybrała weteranów misji na temat swej pracy dyplomowej. Spędziła wiele godzin w pociągach, odwiedzając ich, i potem równie wiele na rozmowach. – Dzielili się ze mną swoimi przeżyciami, starałam się je oddać w tych zdjęciach – wspomina Kamila.
– Opowiem ci o najgorszym dniu w moim życiu – powiedział jej sierżant rez. Szymon Mutwicki, który jako żołnierz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej dwukrotnie służył poza granicami kraju: w 2004 r. w Iraku, trzy lata później w Afganistanie. Te słowa stały się mottem portretu Szymona: zbliżenia twarzy i oddalającej się sylwetki.
Sierżant rez. Szymon Mutwicki.
Por. Karol Cierpica z 18 Batalionu Powietrznodesantowego, bohater kolejnego zdjęcia, zawdzięcza swoje życie amerykańskiemu sierżantowi. Michael Ollis zginął podczas ataku talibów, osłaniając Polaka własnym ciałem. Porucznik oddał mu hołd, nadając imię wybawcy swemu nowo narodzonemu synowi. Na fotografiach nie widać jednak ani twarzy porucznika, ani pięciomiesięcznego Michaela, tylko ręce: na jednej obejmują one stopy dziecka, na drugiej – ramiona żony polskiego oficera.
Wystawa nosi tytuł „Cztery minuty”. Tyle czasu mieli żołnierze podczas misji na rozmowę z rodziną. – Taki był limit połączenia z Afganistanu przez wojskowy węzeł łączności na komórkę do Polski – potwierdza Michał Matraj, który jako ratownik spędził w Afganistanie cztery lata.
– Spodziewałam się klasycznych portretów, tymczasem Kamila spojrzała na tych żołnierzy inaczej. Zobaczyłam pełne symboliki zdjęcia, z których emanują emocje i bije wielka siła – mówi Agnieszka Pers, prezes Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej mundurowi24.pl, które działa przy Małopolskim Zarządzie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, opiekując się żołnierzami z misji i ich rodzinami. Kamila od kilku miesięcy jest wolontariuszką centrum. – Z aparatem w ręku dokumentuje naszą działalność, dlatego postanowiliśmy pomóc jej w zorganizowaniu wystawy – dodaje Agnieszka Pers.
Por. Karol Cierpica z synkiem.
– Ciągnęło mnie do reportażu i dokumentu – tak młoda fotograf tłumaczy, dlaczego zwróciła się do Centrum Weterana w Warszawie z prośbą o pomoc w wytypowaniu wojskowych, którym mogłaby zrobić portrety. – Przygotowałem listę kilkunastu nazwisk żołnierzy uczestniczących w operacjach w Iraku i w Afganistanie, ale także we wcześniejszych misjach ONZ – opowiada Andrzej Korus, kierownik zespołu edukacyjno-promocyjnego centrum. Autorka zdjęć podczas wernisażu zapowiedziała, że zamierza kontynuować tę tematykę.
Wystawę będzie można wkrótce obejrzeć w Warszawie, bo prezentacją tej ekspozycji zainteresowane jest Centrum Weterana.
autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber
komentarze