Skoki ze spadochronem, nowoczesny sprzęt wojskowy, uzbrojenie komandosów, czy pokazy wschodnich sztuk walki – to wszystko można było zobaczyć podczas festynu „Tobie Ojczyzno”. Wydarzenie było poświęcone pamięci gen. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki GROM.
– W tym roku obchodzimy 25-lecie powstania jednostki GROM, której twórcą i dwukrotnym dowódcą był generał Sławomir Petelicki – mówiła wdowa po generale Agnieszka Petelicka, otwierając festyn „Tobie Ojczyzno”. Podkreślała, że impreza ma przypominać o dokonaniach tej jednostki i gen. Petelickiego. 16 czerwca mija trzecia rocznica jego śmierci.
Festyn na lotnisku Warszawa-Babice zorganizowało Stowarzyszenie Siła i Honor im. gen. Sławomira Petelickiego, Fundacja Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM i władze Warszawy. Nazwa imprezy nawiązuje do zawołania Cichociemnych, których tradycje dziedziczy GROM.
Czołg i saperzy
Główną atrakcją dwudniowego pikniku był memoriał gen. Sławomira Petelickiego, w ramach którego żołnierze GROM-u przeprowadzili pokaz działań operacyjnych i wykonali skok spadochronowy. Można było także obejrzeć wyposażenie specjalsów i film „25 lat Jednostki Wojskowej GROM”, w którym generała wspominają koledzy z jednostki.
Armia chwaliła się też m.in. czołgiem Leopard 2A5 z 34. Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, transporterem Rosomak z 17. Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, pojazdem Humvee, nowoczesnym sprzętem saperskim i wyposażeniem drużyny z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej,
– To niepowtarzalna okazja, aby zajrzeć do środka czołgu – mówił pan Józef, który na piknik przyszedł z dwiema córkami. Natomiast licealistę Maćka interesowały przede wszystkim szczegóły konstrukcji Leoparda.
Tuż obok zwiedzający oblegali stoisko Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Warszawy. – Prezentujemy nasze uzbrojenie, na przykład karabin wyborowy TRG 22 Sako – mówili żandarmi.
Dodatkową atrakcją dla gości były pokazy wschodnich sztuk walki.
Wojsko sprzed lat
Na festynie nie zabrakło też historycznego sprzętu z Muzeum Wojska Polskiego. Warszawiacy zobaczyli radziecki czołg T-34/85 i pojazd zwiadowczy Scout-Car Humber, który służył m.in. w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Z kolei Grupa Rekonstrukcyjno – Filmowa Bemowo zaprezentowała sprzęt, broń oraz umundurowanie z okresu bitwy o Berlin.
Swoje stoiska rozstawiły również inne służby mundurowe: straż – graniczna, celna i pożarna. Odwiedzający zobaczyli m.in., jak funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu bronią VIP-ów przed atakiem i jak policjanci konwojują niebezpiecznego przestępcę.
Festyn, którego patronem medialnym była „Polska Zbrojna”, odbył się już po raz drugi. W ubiegłym roku zorganizowano go we wrześniu na cyplu Czerniakowskim w Warszawie.
25 lat GROM-u
Gen. bryg. Sławomir Petelicki w czasach PRL był oficerem wywiadu, pracował też w ambasadach w Nowym Jorku i Sztokholmie. Był założycielem i dwukrotnym dowódcą jednostki GROM. Po przejściu w stan spoczynku został współwłaścicielem firmy Grupa Grom, zatrudniającej byłych żołnierzy tej jednostki. Stworzył też Fundację Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM. Zmarł w czerwcu 2012 roku.
Jednostka specjalna GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego) została utworzona 13 lipca 1990 roku. Jej żołnierze zasłynęli operacjami m.in. na Haiti, Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. Współpracują z najlepszymi jednostkami specjalnymi na świecie: NAVY SEALS, SAS, Delta Force. Dowódcą GROM-u jest płk Piotr Gąstał.
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski
komentarze