Dostęp do technologii informatycznych i regulacje prawne dotyczące korzystania z Internetu – to tylko niektóre warunki niezbędne, aby zapewnić państwu bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Dyskutowali o tym eksperci zaproszeni przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego.
Wśród najpowszechniejszych zagrożeń w Internecie są cyberprzestępczość, ataki na systemy łączności, cyberprzemoc, kradzieże danych czy cyberszpiegostwo – wyliczali uczestnicy konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Fundację Pułaskiego.
Dr Krzysztof Liedel, dyrektor Departamentu Prawa i Bezpieczeństwa Pozamilitarnego BBN, podkreślał, że głównym dokumentem wskazującym kierunki walki z tymi zagrożeniami jest „Doktryna cyberbezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej”. – Dokument, który zaakceptowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego, jest podstawą działań na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa w sieci – mówił dr Liedel.
Współpraca i nauka
– W Polsce za kwestie cyberbezpieczeństwa odpowiada wiele instytucji, organizacji i służb, dlatego tak ważna jest koordynacja ich działań – stwierdził dr Liedel. Konieczne jest też wypracowanie mechanizmów współpracy między tymi podmiotami oraz usprawnienie wymiany informacjami. Chodzi nie tylko o instytucje państwowe, ale też np. przedsiębiorstwa.
Płk dr hab. Piotr Dela z Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej dodawał, że podstawą tworzenia bezpiecznego środowiska w sieci jest powszechna edukacja użytkowników Internetu, którą trzeba prowadzić już od szkoły podstawowej. – Należy także opracować programy kształcenia kadr na potrzeby systemu cyberbezpieczeństwa, niestety dziś brakuje takich kierunków na uczelniach – mówił dr inż. Stanisław Dyrda, ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Wolność z ograniczeniami
Eksperci podkreślali także, że bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni byłoby lepiej chronione, gdyby Polska stworzyła własne technologie teleinformatyczne. – Dziś jednak takie ściśle narodowe rozwiązania w dziedzinie cyberbezpieczeństwa są nierealne, tym bardziej że trudno konkurować tutaj z USA czy Chinami – przyznawał płk Dela. Według niego rozwiązaniem jest prowadzenie prac badawczych w ramach wspólnych przedsięwzięć Unii Europejskiej i NATO.
– Wszyscy chcieliby Internetu ogólnodostępnego, wolnego i bezpiecznego, nie da się jednak całkowicie pogodzić tych trzech kwestii. Zapewnienie bezpieczeństwa w sieci wiąże się z koniecznością wprowadzenia do niej pewnych uregulowań – mówił dr Liedel. Podkreślił, że musi to jednak być podejmowane z uwzględnieniem praw obywateli, wolności słowa oraz prywatności.
„Polska Zbrojna” była patronem medialnym konferencji.
autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski
komentarze