W najbliższą sobotę centrum Świnoujścia, po raz pierwszy w historii, zostanie połączone z portem wojennym za pomocą pontonowego mostu. Osoby, które po nim przejdą, będą mogły zwiedzić okręty, spróbować swoich sił na strzelnicy, obejrzeć sprzęt nurków i saperów. A wszystko z okazji 50-lecia 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Most zbudowali specjaliści z 8 Kołobrzeskiego Batalionu Saperów, który wchodzi w skład świnoujskiej flotylli. – Standardowy park pontonowy liczy 100 metrów. Ten ma 120 – mówi kmdr por. Wojciech Chrzanowski, dowódca batalionu. Sam transport bloków, z których most jest złożony, zajął trzy dni.
Kołobrzeskim saperom już wcześniej zdarzało się budować mosty w mieście. – Tak było chociażby w Wolinie podczas festiwalu wikingów czy regat Tall Ships’ Races w Szczecinie – wspomina kmdr por. Chrzanowski. W Świnoujściu taki most pojawi się jednak po raz pierwszy w historii. – Już samo przejście nim z Wybrzeża Władysława IV na półwysep Zieliny, gdzie mieści się port wojenny będzie sporą atrakcją. A to dopiero początek – zapowiada kmd ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
2 maja od 10 rano wszyscy goście portu wojennego będą mogli zwiedzać okręty: transportowo-minowy, niszczyciel min, trałowiec oraz okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, który brał udział między innymi w wojnie przeciwko Irakowi, dwukrotnie też był jednostką flagową Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1).
W porcie zostaną rozstawione stoiska ze sprzętem wykorzystywanym przez nurków minerów, saperów, na lądowisku stanie wóz dowodzenia oraz armata wykorzystywana przez 8 Batalion Przeciwlotniczy. – Chętni będą mogli spróbować swoich sił na strzelnicy kontenerowej, skosztować tradycyjnej grochówki i chleba wprost z wojskowej piekarni – wylicza kmdr ppor. Kwiatkowski. W programie znalazły się również występy artystyczne, choćby Teatru Kubika (pokazy szczudlarzy, korowód cyrkowy, spektakl „Przygody Klauna” z udziałem dzieci), koncerty muzyki szanty czy coverów Elvisa Presleya. Impreza potrwa do godziny 18.
Majówka to kolejne z cyklu przedsięwzięć, które mają uświetnić 50. rocznicę utworzenia 8 Flotylli. Została ona powołana 29 kwietnia w 1965 roku. Wcześniej w Świnoujściu istniały kolejno Zachodni i Szczeciński Obszar Nadmorski oraz Baza Marynarki Wojennej. W szczytowym okresie flotylla posiadała 80 okrętów różnych klas oraz jednostki brzegowe. Dziś w jej skład wchodzą okręt dowodzenia, okręty transportowo-minowe, trałowce, niszczyciele min (łącznie około 50 okrętów i jednostek pomocniczych) oraz jednostki brzegowe, między innymi 8 Kołobrzeski Batalion Saperów i 8 Dywizjon Przeciwlotniczy. ORP „Czernicki” ma za sobą liczne zagraniczne misje, choćby „Enduring Freedom” w Zatoce Perskiej i „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym, niszczyciele min z 13 Dywizjonu Trałowców zaś regularnie wchodzą w skład Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO (SNMCMG1).
W 8 Flotylli pracuje i służy około dwóch tysięcy osób.
autor zdjęć: 8 FOW
komentarze