Rozpoznanie przepustu czy ajdika, marszobieg, pokonanie przeszkody wodnej łodzią saperską lub oznakowanie zapory minowej to tylko niektóre zadania drużyn startujących w zawodach pododdziałów wojsk inżynieryjnych. Zawody zorganizowało Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Zwyciężył 1 Pułk Saperów z Brzegu.
W rywalizacji udział wzięło 13 drużyn z jednostek wojskowych podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Oprócz saperów z wojsk lądowych na starcie stanęli także żołnierze z 3 i 8 Flotylli Okrętów oraz 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Pododdziały zostały wytypowane podczas wewnętrznej rywalizacji w jednostkach.
Finał rocznego szkolenia
– Chcemy tak uświetnić miesiąc wojsk inżynieryjnych, który jest obchodzony w kwietniu. Rywalizacja jest też podsumowaniem rocznego szkolenia. Po zmianie struktur dowodzenia do udziału w zawodach zostały zaproszone także drużyny z marynarki wojennej i sił powietrznych – powiedział płk Bogdan Papierski, szef Oddziału Szkolenia Zarządu Inżynierii Wojskowej Inspektoratu Rodzajów Wojsk DGRSZ.
Zawody zorganizowano w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Tam przygotowano obiekty, na których toczyły się zmagania. Centrum powołało też 40-osobową komisję sędziowską oceniającą przebieg kilkunastu konkurencji. Zawody odbyły się już po raz piąty.
– Co roku wzbogacamy je o nowe konkurencje. Teraz po raz pierwszy wprowadziliśmy zadania SERE (Survival – Przetrwanie, Evasion – Unikanie, Resistance – Opór, Escape – Ucieczka). Podnosimy także skalę trudności. Chcemy, aby saperzy przy dużym zmęczeniu wykazali się maksymalną precyzją i bezpieczeństwem wykonywanych zadań - powiedział mjr Mariusz Denkewicz, szef Cyklu Wychowania Fizycznego i Sportu wrocławskiego Centrum.
Mordercza pętla
Zmagania rozpoczęły się wieczorem w niedzielę 12 kwietnia. Po zmroku saperzy musieli zbudować obozowisko w nieznanym sobie terenie. Następnego dnia drużyny rywalizowały w konkurencjach ogólnowojskowych. Przeprowadzono strzelanie z karabinka szturmowego kbs Beryl oraz zadania specjalistyczne, w tym rozpoznanie przepustu, improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) oraz amunicji konwencjonalnej (UXO) ukrytej przy drodze.
Zdaniem zawodników najtrudniejszy był drugi dzień. Ruszyli wówczas na trasę tzw. morderczej pętli. Pieszo musieli pokonać około 10 km. Jednocześnie wykonywali różne zadania zalecane przez instruktorów na punktach kontrolnych. Jakie to były zadania? Marszobieg na 3000 m, udzielanie pomocy rannemu, posługiwanie się indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami. Było także kilka specjalistycznych, takich jak: pokonywanie przeszkody wodnej łodzią saperską, rzut kołem ratunkowym, odnalezienie i oznakowanie zapory minowej, a także przygotowanie do pracy radiostacji i nawiązanie łączności.
Ten etap zawodów wymagał od uczestników ogromnego wysiłku fizycznego, wytrzymałości, współdziałania w grupie, szerokiej wiedzy i praktycznych umiejętności. Dla dowódców drużyn był to również sprawdzian z umiejętności kierowania zespołem.
Finał zmagań
Sierżant Marek Jankowski z 16 Batalionu Saperów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w ubiegłym roku kierował drużyną, która przyjechała bronić tytułu najlepszego pododdziału wojsk inżynieryjnych w Siłach Zbrojnych RP.
– Zauważam, że z roku na rok poziom zawodów wzrasta. Trudno się doszukać konkurencji, do której można podejść na tak zwanym luzie. W każdej drużyna może zyskać lub stracić dużo punktów. Od pierwszej do ostatniej chwili rywalizacji każdy żołnierz musi być maksymalnie skoncentrowany i dawać z siebie dosłownie wszystko – powiedział podoficer.
Dodał, że celem jego drużyny była obrona tytułu z ubiegłego roku. Trzykrotne zwycięstwo gwarantuje bowiem, że okazały przechodni puchar przechodzi na własność jednostki. Niestety, plany sierżanta Jankowskiego i jego zespołu w tym roku się nie powiodły.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna z 1 Brzeskiego Pułk Saperów. Tuż za nią uplasował się pododdział z 5 Pułk Inżynieryjnego. Jako trzecia na podium stanęła drużyna z 15 Batalionu Saperów 16 Dywizji Zmechanizowanej.
Puchary, dyplomy oraz pamiątkowe medale dla najlepszych drużyn wręczono 15 kwietnia na placu apelowym Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu podczas oficjalnej ceremonii zakończenia zawodów.
autor zdjęć: kpt. Damian Piórko
komentarze